Quantcast
Channel: Aneta Goes Yummi
Viewing all 191 articles
Browse latest View live

Thajské rybacie karí so sépiami

$
0
0
Toto karí je veľmi ľahké, fresh a zeleninové. Pri varení jednotlivých druhov zeleniny dbajte na to, aby ste ich nerozvarili a aby zostali pekne "al dente". Ja osobne nenávidím príliš mäkkú zeleninu, takže pre prípad, že ste neskúsenejší kuchár, som vám v recepte poctivo rozpísala, kedy pridať ktorý druh. Ja osobne napríklad skutočne nenávidím rozvarenú sivastú brokolicu, takže som ju varila pre istotu v hrnci zvlášť a až na záver som ju pridala ku schladnutému karí. Ak aj vy máte podobné obavy z určitých druhov zeleniny, bez hanby ju uvarte radšej bokom. Stojí to za to. 

Nikdy ma nepriťahovali thajské alebo vietnamské karí, do ktorých bolo treba si kúpiť celú fľaštičku karí pasty, pretože som sa bála, že ju potom už nebudem vedieť nijako viac spotrebovať. Boli to ale zbytočné obavy, pretože taká karí pasta jednak vydrží v chladničke riadne dlho a taktiež sa dá s ňou rôzne improvizovať - môžete s ňou napríklad urobiť ázijskú polievku, potrieť ňou kurča a upiecť ho alebo ju pridať do mletého hydinového mäsa a urobiť si exotické mäsové guľôčky alebo fašírky.

Ak vám toto jedlo chutilo, vyskúšajte aj tento ďalší thajský recept na morčacie guľôčky s kokosovo-arašidovou omáčkou, ryžovými rezancami a baby bok choi.
_____________________________
4 porcie
Ingrediencie:
- rastlinný olej
- 1 cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- cca 8 cm kúsok zázvoru
- čili podľa vašej chuti alebo odvahy :-)
- 3 ČL žltej karí pasty (prípadne i viac)
- 2 stonky citrónovej trávy
- 400 ml (=1 konzerva) kokosového mlieka
- 400 ml zeleninového alebo rybacieho vývaru
- 3 PL rybacej omáčky
- 3 tobolky kardamónu
- 2 hviezdičky anízu/badiánu
- 1 kopcovitá ČL cukru (mal by to byť palmový, ale ja používam hnedý)
- cca 600 g ľubovoľnej bielej ryby
- 200-300 g kreviet alebo očistených kalamárov alebo sépií
- rôzne druhy zeleniny v množstve adekvátnom k 4 porciám; môžete použiť napríklad brokolicu, špenát, stonkový zeler a šampiňóny ako ja alebo aj iné druhy ako napr. zelenú fazuľku, výhonky fazule mungo, cukrový hrášok, čerstvý zelený alebo mrazený hrášok, plátky mrkvy, papriku...
- 1 zväzok čerstvého koriandru
- 1 limetka
- ryža basmati ako príloha

1 Nadrobno nakrájajte cibuľu a cesnak. Zázvor očistite a nastrúhajte. Stonky citrónovej trávy očistite od vonkajšej vrstvy, pozdĺžne ich rozrežte a dobre roztlčte napríklad tĺčikom na mäso. Ak ste to ešte nikdy nerobili, pozrite si to v tomto videu. Očistite a nakrájajte všetky druhy zeleniny, ktoré do karí chcete neskôr pridať: brokolicu rozoberte na väčšie ružičky, stonkový zeler očistite od tuhých žiliek a nakrájajte ho na hrubé plátky, šampiňóny rozrežte na štvrtiny, zelenej fazuľke odrežte konce na krájajte ju na 4 cm kúsky, mrkvu nakrájajte na tenké plátky, papriku na tyčinky.

2 Vo veľkom hrnci s hrubým dnom opečte na rozohriatom oleji cibuľu. Po minúte pridajte cesnak, zázvor a čili. Po ďalšej minúte pridajte karí pastu a citrónovú trávu. Len chvíľu miešajte a prilejte kokosové mlieko, vývar a rybaciu omáčku. Pridajte kardamón, aníz a cukor. V tomto štádiu pridajte taktiež druhy zeleniny, ktoré sa varia dlhšie, ako napr. mrkva, šampiňóny alebo zelená fazuľka. Nechajte omáčku variť asi 5 minút. Teraz môžete pridať zeleninu, ktorá sa varí o čosi kratšie, ako napr. brokolicu alebo stonkový zeler. Po 5 minútach omáčku ochutnajte a pridajte rybaciu omáčku, ak je málo slaná, prípadne ešte karí pastu, ak je málo výrazná. 

3 Prichystajte si rybu nakrájanú na rovnako veľké kusy a krevety, prípadne kalamáre a sépie. Ak idete použiť iba rybu a krevety, ponorte do variacej sa omáčky najskôr rybu. Nemiešajte ju zbytočne a nechajte ju variť 3 minúty. Potom pridajte i krevety a varte všetko ešte 2 minúty. /Ak idete použiť kalamáre alebo sépie, odporúčam ich opiecť jemne osolené radšej bokom na panvici na troške oleja zhruba 5 minút. Potom ich len na záver pridajte do karí./Tesne pred koncom pridajte zeleninu, ktorej stačí len okamih varenia, ako napr. špenát, výhonky fazule mungo, cukrový hrášok, čerstvý hrášok, mrazený hrášok, papriku. Hotové karí odložte hneď zo sporáka.

4 Nasekajte čerstvý koriander. Uvarte ryžu basmati. Karí podávajte s čerstvo uvarenou ryžou, pokvapkané limetkovou šťavou a posypané trochou koriandru.
_________________________________
Ak chcete vyskúšať karí aj indické karí, na mojom blogu nájdete aj:
Karfiolové karí s kokosovým mliekom a kešu orieškami aj s VIDEORECEPTOM
Fazuľové karí
Cícerové karí s dúhovým mangoldom
Jahňacie karí s brokolicou
Šošovicové karí
Indické karí s plackami papadum

Feniklový šalát so zelerom a jablkom

$
0
0
Je zaujímavé, ako sa človeku menia chute. Pamätám si, ako sa kedysi u nás doma vyskytol fenikel a my sme s mamou nevedeli, že čo s ním urobíme. Tak sme nalistovali v knihe Jamieho Olivera tento recept, urobili sme si šalát a zjedli sme ho s rozporuplným pocitom. 

Posledného pol roka sa paradoxne feniklu neviem nabažiť. Robím si ho najčastejšie len tak s dresingom z citrónovej šťavy, olivového oleja, korenia a soli a som maximálne šťastná. Povedala som si však, že by som konečne mohla vyskúšať nejaké vylepšenie tak som pripravila túto skvelú verziu so zelerom a jablkom. Mňam!
______________________________
ako príloha pre 4 osoby
Šalát:
- 1 veľká buľva feniklu alebo 2 malé
- štvrtina veľkej buľvy zeleru
- 1 malé jablko
Dresing:
- šťava z 1 a pol citróna
- 2 ČL medu
- 1 ČL dijonskej horčice
- 2 PL olivového oleja
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie

Fenikel umyte, rozrežte zvislo na polovicu, prípadne na štvrtiny a potom ho nakrájajte na plátky aj s vňaťou. Očistite zeler a nakrájajte ho na veľkosť zápaliek. Jablko rozrežte na štvrtiny, vyberte z nich jadierka a jablko potom nakrájajte na plátky. 

Zmiešajte všetky ingrediencie na dresing, vlejte ho k feniklu, zeleru a jablku. Dobre premiešajte.

Grilovaná polenta so špenátom, syrom s modrou plesňou a orechami

$
0
0
Seriózne sme sa buchli do grilovanej polenty. Je úžasné, koľko obmien môžete vytvoriť! Skúšali sme už pečené paradajky s grilovanou polentou a crème fraîche a aj špenátovú polentu s hubami. Táto verzia s cesnakovým špenátom a plesnivým syrom však mňa osobne nadchla úplne najviac. Je to dokonalé jedlo a určite to bude častá položka na našom bežnom jedálničku. Je to ideálna rýchla večera pre večne zaneprázdnených. Len si deň vopred uvaríte polentu a necháte si ju stuhnúť v chladničke a na druhý deň ju už len opečiete a za pár minút urobíme špenát. Úplná bleskovka! A ešte aká skvelá!
_______________________________
Ingrediencie na 3 porcie:
- 1 šálka polenty
- 4 rovnaké šálky vody
- 1 ČL soli
- olivový olej
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 veľký balík špenátu
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- váš obľúbený syr so zelenou plesňou
- hrsť orechov (napr. vlašských, pekanových, lieskovcov alebo pokojne i slnečnicových alebo tekvicových semienok)

1 Najskôr si uvarte polentu v 4 šálkach vody a lyžičke soli. Ak neviete ako na to, skvele vám k tomu pomôže toto video.

2 Uvarenú polentu vylejte do menšieho pekáčika vytretého troškou oleja. Vrstva polenty v pekáčiku by mala byť cca 2 cm. Uhlaďte povrch polenty, nechajte ju úplne vychladnúť a potom tuhnúť aspoň hodinu v chladničke. 

3 Vyklopte a rozkrojte polentu na 6 kúskov a každý kúsok ogrilujte z oboch strán po 4-5 minút. Ak nemáte gril, tak to urobte na panvici v 2-3 várkach ako ja. Ogrilovanú polentu rozdeľte na taniere.

4 Rozohrejte panvicu a nasucho na nej opečte orechy asi 2 minúty. Orechy zatiaľ odložte bokom.

5 Nakrájajte cesnak na kolieska. Špenát umyte a dôkladne osušte v odstredivke na šalát (ak ju nemáte, tak ho nechajte poriadne obschnúť na utierke niekoľko hodín vopred). Rozohrejte trochu oleja v najväčšej a najhlbšej panvici, akú doma máte. Pridajte cesnak a zároveň i špenát. Stále miešajte. Ak sa vám nepodarí naraz vsypať do panvice všetok špenát, počkajte, kým prvá dávka trochu ovädne a hneď potom dosypte zvyšok. Špenát osoľte, okoreňte, a stále miešajte, až kým špenát nezmenší svoj objem, ale zas to neprežeňte, aby vám z neho vôbec niečo zostalo :-) Špenát ihneď navrstvite na kúsky polenty.

6 Na každú porciu položte pár kúskov syra a posypte ju orechami. 

Oreo čokoládová torta: hyperčokoládová a zároveň nie príliš sladká, jednoducho dokonalá

$
0
0
Ja nie som zrovna fanúšik hyperčokoládových koláčov. Väčšinou ich pečiem pre druhých na ich želanie. Táto čokoládová tortička ma ale ÚPLNE dostala. Je to bez debaty podľa mňa najlepšia čokoládová torta, akú som kedy jedla. Je relatívne málo sladká a preto vám po jednom kúsku nepríde hneď zle. Najúžasnejšia na celej torte je stredná vrstva, ktorá chutí silno nielen po čokoláde, ale i káve a rume. Obsahuje len minimum múky, takže to chutí skôr ako luxusná čokoládová "truffle" pralinka. Je to skutočne rozkoš! Odporúčam!

________________________________________________
Uvádzam množstvo ingrediencií na klasickú veľkú formu a i na menšiu, pretože pokiaľ nerobíte túto tortu na veľkú oslavu s množstvom ľudí, bude vám stačiť aj menšie množstvo, aby ste to zvládli zjesť :-)
Na formu o priemere 23 cm /na formu o priemere 18 cm
Oreo základ:
- 400 g sušienok Oreo, prípadne iných čokoládových sušienok /280 g
- 95 g masla roztopeného masla /65 g
Čokoládovo-kávovo-rumové cesto:
- 200 g hnedej čokolády /100 g
- 1 PL instantnej kávy /1/2 PL
- 50 ml rumu /25 ml
- 100 g masla /50 g
- štipka soli /malá štipka soli
- 150 g cukru /75 g
- 3 vajcia /1 a pol alebo 2 malé
- 50 g medu /25 g
- 30 g hladkej múky /15 g
Čokoládová šľahačka:
- 500 ml smotany na šľahanie /250 ml
- 200 g hnedej čokolády /100 g

1 Deň vopred si pripravte čokoládovú šľahačku. Čokoládu nasekajte na čo najmenšie kúsky, prípadne nastrúhajte. Smotanu zohrejte v malom hrnci. Keď sa začnú objavovať malé bublinky, hneď ju stiahnite zo sporáka. Nevarte ju! Do horúcej smotany vsypte čokoládu a miešajte, kým sa čokoláda krásne nerozpustí a nespojí. Dajte čokoládovú smotanu do chladničky stuhnúť cez noc. 

2 Vyberte kruhový spodok formy na pečenie a obkreslite ho ceruzkou na papier na pečenie. Kruh papiera vystrihnite. Formu opäť uzatvorte a vysteľte jej dno kruhom papiera. Odporúčam ho aj "prilepiť" troškou rozotretého masla.

3 Oreo alebo iné sušienky zmixujte v mixéri na jemné omrvinky. Ak nemáte mixér, sušienky rozdeľte na 2-3 časti, nasypte prvú várku do veľkého igelitového vrecka, zauzlite ho a potom po sáčku prejdite viac krát valčekom na cesto, kým ich úplne nerozdrvíte. Zopakujte to aj so zvyškom sušienok.

4 Omrvinky zmiešajte s roztopeným maslom. Dobre premiešajte a vysypte do formy na pečenie. Prstami sušienky rovnomerne utlačte po celom dne a aspoň do 4 cm výšky po stranách. Pozor, aby ste v rohoch nenechali príliš veľa sušienok! Je komplikované to potom rozkrojiť dezertnou vidličkou alebo lyžičkou pri servírovaní.

5 Formu vložte na 30 min do chladničky alebo 10 min do mrazničky. Rúru predhrejte na 160 stupňov. Do rúry vložte aj plech, na ktorý položíte tortovú formu. (Do plechu vám bude počas pečenia stekať maslo, ktoré bohužiaľ takmer vždy preteká z formy pri pečení takýchto koláčov so sušienkovým základom. Kebyže ho tam nedáte, maslo vám vytečie do rúry, pripečie sa tam a bude sa vám z nej valiť protivný dym.)

6 Formu vložte do rúry a pečte sušienkový základ 10 minút. Potom formu vyberte von a nechajte ju ochladnúť. Teplotu v rúre zvýšte na 180 stupňov. 

7 Pripravte si cesto. V malom hrnci s hrubým dnom pomaly na nízkej teplote roztopte čokoládu s kávou, rumom, maslom a soľou. Keď sa všetko rozpustí, vmiešajte kovovou metličkou cukor. Postupne po jednom zašľahávajte vajcia. Potom pridajte postupne i med a múku. Všetko dohladka spojte a vylejte na sušienkový základ. Pečte v rúre 30-40 minút, kým cesto nestuhne. Po dopečení nechajte tortu stuhnúť a úplne vychladnúť.

8 Čokoládovú smotanu vyberte z chladničky. Vyšľahajte ju na tuhú šľahačku elektrickým mixérom. Šľahačku rozotrite rovnomerne na upečené cesto so sušienkovým základom. Nechajte celú tortu vychladnúť a stuhnúť v chladničke aspoň 3 hodiny. Ak chcete, môžete tortu ozdobiť Oreo sušienkami.

Kórejská palacinka Pajeon

$
0
0
Pajeon je kórejská palacinka, ktorej hlavným znakom je výrazné množstvo jarnej cibuľky, ktorá je v nej zapečená v celku. Často sa do nej ešte pridáva hovädzie, bravčové, nadrobno nakrájané kimchi, mušle, krevety, kalamáre, sépie a pod. Najčastejšie sa palacinka nakrája na štvorčeky o veľkosti súst a tie si potom máčate v dipe zo sójovej omáčky (na mojich fotkách sa síce tento dip nenachádza, ale recept nájdete o pár riadkov nižšie). Ak ste ešte pajeon nejedli v žiadnej reštaurácii a ani nemáte presnejšiu predstavu, že čo je to zač, odporúčam pozrieť si toto skvelé video s receptom.

Ako prílohu k pajeonu si taktiež môžete dať kimchi, ako to vidíte na mojich fotkách. Kimchi milujem a mám práve v chladničke naloženú už druhú várku. Ak máte záujem o prípravu domáceho kimchi, recept nájdete tu.

Toto je recept na moju obľúbenú verziu pajeonu s morskými plodmi:
_______________________________
Ingrediencie na palacinku:
- 2 PL oleja
- 1 hrsť kreviet alebo 1 menší kalamár alebo sépia (hore na obrázku je pajeon so sépiami, i keď ich nie je moc zreteľne vidieť)
- 4 jarné cibuľky
- 75 g hladkej múky
- 120 ml vody
- 1/2 ČL soli
- 1 vajce
Ingrediencie na dip:
- 1 PL sójovej omáčky
- 1/2 PL ryžového octa
- 1/4 ČL kórejských čili vločiek
- 1/4 ČL sezamu
- štipka cukru

1 Ak idete jesť pajeon s dipom, zmiešajte ingrediencie na dip a odložte ho zatiaľ bokom. Ak chcete pajeon podávať s kimchi, nakrájajte si kimchi do misky a odložte ho bokom.

2 Jarné cibuľky umyte a očistite ich. Nakrájajte ich na polovice, ak sú príliš dlhé a nezmestili by sa do panvice. Morské plody očistite, umyte, osušte a ak ide o kalamáre alebo sépie, nakrájajte ich na hrubšie rezance.

3 Metličkou na sneh zmiešajte v miske múku, vodu a soľ.

4 Veľkú panvicu rozpáľte a rozohrejte v nej olej. Vložte do nej morské plody a naukladajte rovnomerne po ploche panvice jarné cibuľky.

5 Rovnomerne porozlievajte po celej ploche panvice cesto. Potom vidličkou rozšľahajte vajíčko a polejte ním pečúcu sa palacinku.
6 Keď je palacinka zospodu zhnednutá a chrumkavá, opatrne palacinku obráťte. Pečte aj z opačnej strany, kým zozlatne. Hotovú palacinku premiestnite na drevenú dosku, na ktorej ju nakrájajte na štvorce nožom alebo krájačom na pizzu.

7 Dajte si váš pajeon drevenými paličkami spolu s dipom alebo kimchi. 

Pečené citrónové kurča s quinoou a cviklovým jogurtom

$
0
0
Ak hľadáte nové inšpirácie na recepty z quinoy, môžete vyskúšať tento jednoduchý s pečeným kuraťom a jogurtovým dresingom s červenou repou. Ak máte chuť radšej na quniou vo vegetariánskom prevedení, odporúčam túto plnenú pečenú tekvicu
________________________________________
Inšpirácia z BBC Good Food
Ingrediencie na 4 porcie:
- 4 celé kuracie stehná (s vrchnou i spodnou časťou)
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- bylinky ako tymián alebo rozmarín, alebo zmes provensálskych byliniek
- 2 cibule
- 2 mrkvy
- 3 citróny (1 pre kurča, 1 pre prílohu, 1 pre jogurt)
- 4 PL olivového oleja alebo 3 PL masla
- 2 ČL medu
- 1 biely jogurt, ideálne grécky
- 1 buľva červenej repy, vopred uvarená
- hrsť nasekaného čerstvého kôpru
- 1 kopcovitá ČL dijonskej horčice
- 1 strúčik cesnaku
- hrsť čerstvej petržlenovej vňate alebo bazalky
- 1 balíček syra feta (cca 150 g)
- 1 šálka quinoy, prípadne kuskusu
(Ako vidíte na fotkách, ja som nepoužila ani kôpor v cviklovom jogurte a ani fetu a čerstvé bylinky v quinoovom šaláte a dosť mi to tam chýbalo. Urobí to veľký rozdiel. Najmä tá slaná feta bude dobrý protipól k sladkastej chuti kuraťa, mrkvy a cibule. Nabudúce to tam určite pridám.)

1. Rúru predhrejte na 180 stupňov. Kuracie stehná umyte, osušte a z oboch strán posypte soľou, korením a bylinkami. Očistite cibule a mrkvy. Každú cibuľu rozkrojte na 8 mesiačikov. Jeden citrón nakrájajte na plátky.

2. Do veľkého pekáča vložte na spodok celé očistené mrkvy. Na ne poukladajte ochutené kuracie stehná. Nasypte na ne kúsky cibule a rovnomerne pomedzi kurča porozkladajte kolieska citróna. Polejte celý objem pekáča olivovým olejom alebo rovnomerne rozmiestnite navrch kúsky masla. Pekáč zakryte vekom alebo hliníkovou fóliou a pečte na najnižšej mriežke, kým nebude kurča mäkké, čiže cca 80 minút.

3. Kým sa kurča pečie, pripravte si cviklový jogurt. Uvarenú cviklu zbavenú šupky nastrúhajte na hrubom strúhadle. Pridajte k nej jogurt, nasekaný kôpor, dijonsku horčicu, prelisovaný strúčik cesnaku a kôru z polovice citróna. Premiešajte a dochuťte prípadne soľou, korením alebo troškou citrónovej šťavy. Cviklový jogurt zatiaľ dajte do chladničky.

4. Pekáč vyberte. Teplotu v rúre zvýšte na 220 stupňov alebo nastavte funkciu grilu. Mriežku preložte pokiaľ možno čo najvyššie v rúre. Popolievajte kuracie stehná medom a odokryté pečte ešte cca 10-15 minút, kým kurča nezhnedne. 

5. Ak idete použiť ako prílohu quinou: Zatiaľ si dajte variť do rýchlovarnej kanvice aspoň liter vody. Quinou nasypte do sítka a prepláchnite ju vriacou vodou priamo z kanvice, čím ju zbavíte horkastej chuti. Potom dajte do hrnca variť aspoň 1 a pol litra "novej" vody, osoľte ju a varte v nej quinou domäkka, t.j. cca 15-20 minút. Uvarenú quinou sceďte a krátko prepláchnite tečúcou vodou. Nasypte ju do misky bokom. Z pekáča vyberte mrkvu, nakrájajte ju na kolieska a pridajte ju spolu s kúskami upečenej cibule do quinoy. Pridajte do qunioy aj 5-6 polievkových lyžíc výpeku z kuraťa, kôru z 1 citróna a šťavu z polovice citróna, nasekanú petržlenovú vňať/bazalku a rozdrobenú fetu.

Ak idete ako prílohu použiť kuskus: Zlejte z pekáča všetok výpek z kuraťa. Potrebujete ho 1 šálku, čiže cca 300 ml. Ak ho máte menej, dolejte zvyšok vodou alebo hydinovým vývarom. Pridajte kôru z 1 citróna a šťavu z polovice citróna. Priveďte ochutený výpek v malom hrnci k varu. Prisypte šálku kuskusu, hrniec zakryte pokrievkou a odložte hrniec hneď bokom zo sporáka. Po 5 minútach odokryte pokrievku a prekyprite kuskus vidličkou. Zmiešajte ho s na kolieska nakrájanou mrkvou, kúskami pečenej cibule, nasekanou petržlenovou vňaťou/bazalkou a rozdrobenou fetou.

7. Servírujte pečené kurča s quinoovým/kuskusovým šalátom a cvilovým jogurtom.

Najjednoduchšie využitia kimchi: kimchi ryža & kimchi rezance

$
0
0
Na blogu a i na facebookovej stránke tohto blogučasto ospevujem kimchi. Je mi jasné, že je to pre väčšinu z vás príliš veľká exotika a pozeráte sa naň s nadvihnutým obočím. A je mi taktiež jasné, že váš hneď automaticky nenapadne, ako by sa táto kórejská fermentovaná čínska kapusta dala využiť v bežnom varení. Preto som vám už dala na blog tento skvelý a rýchly recept na kórejskú palacinku pajeon, ku ktorej sa kimchi skvele hodí. A teraz vám ukážem dva recepty, ako môžete kimchi zakomponovať priamo do jedla. Je to naozaj paráda. Kimchi mám prichystané v chladničke a doslova za pár minút sa z neho dajú pripraviť takéto jednoduché večere. 

Kimchi ryža
Kimchi ryža je veľmi široký pojem. Jej najjednoduchšia podoba pozostáva len z kimchi a ryže a často sa na ňu dáva volské oko. Ak chcete upgrade, pridajte do nej i jarnú cibuľu, prípadne normálnu cibuľu a cesnak a na červenšiu verziu môžete pridať paprikovú pastu. A ak chcete kimchi ryžu doviesť do vrcholného prevedenia, môžete prihodiť aj hovädzie, bravčové alebo morské plody. Napríklad tá na mojej fotke je s kalamármi.
_______________________________
Ingrediencie na 2 porcie:
- 100 g jazmínovej ryže
- 200 ml vriacej vody
- rastlinný olej
- 1 malá cibuľa alebo 4 jarné cibuľky
- 2 strúčiky cesnaku
- slanina/hovädzia sviečková/bravčová panenka/krevety/kalamáre/sépie/... (ale mäso môžete úplne vynechať)
- trištvrte šálky (cca 200 ml) + cca 8 PL vody z kimchi
- 2 PL kórejskej paprikovej pasty (nemusí byť)
- 2 vajíčka

1. Uvarte ryžu iba jednoduchým spôsobom a bez soli. Rozohrejte malý hrniec, dajte doňho premytú ryžu a zalejte ju vriacou vodou. Hrniec zakryte, plameň stiahnite na minimum a nechajtu ju variť 17 minút a počas celej doby varenia hrniec neotvárajte.

2. Nakrájajte si ingrediencie, ktoré chcete pridať do svojej kimchi ryže. Cibuľu a cesnak nadrobno, jarnú cibuľku na kolieska, slaninu na malé kocky, sviečkovú alebo panenku na malé rezančeky, kalamáre na kolieska, sépie na rezančeky, kimchi na hrubšie rezance.

3. Rozohrejte veľkú panvicu a bokom jednu malú panvicu. Do malej rozklepnite vajíčka na volské oká. Vo veľkej na oleji opečte cibuľu alebo jarnú cibuľku a cesnak asi minútu. Nechajte ju stále na najsilnejšom ohni a pridajte mäso. Miešajte ďalšie dve minúty. Potom pridajte kimchi a paprikovú pastu. Opekajte ďalšiu minútu. Nazáver pridajte ryžu a vodu z kimchi. Dobre premiešajte a rozdeľte kimchi ryžu na porcie. Na každú porciu položte volské oko.

Kimchi rezance
Kimchi rezance sú ďalšia skvelá,  jednoduchá a expresná večera z kimchi. Ja som si ich robila s bravčovou panenkou, ale môžete experimentovať aj s inými druhmi mäsa alebo morskými plodmi. 
Ak chcete vyskúšať aj iné recepty z vaječných "čínskych" rezancov, vyskúšajte ich napríklad v kombinácii s indonézskymi kuracími špízmi a arašidovou omáčkou satay alebo s kuracími teriyaki špízmi alebo s hovädzím steakom, klíčkami a stonkovou brokolicou alebo verzie s ryžovými rezancami ako tieto s thajskými morčacími guľôčkami s kokosovo-arašidovou omáčkou a baby bok choi alebo s čínskymi rebierkami s badiánom.
_______________________________
Ingrediencie na 2 porcie:
- 200 g vaječných rezancov
- rastlinný olej
- 1 malá cibuľa alebo 4 jarné cibuľky
- 2 strúčiky cesnaku
- slanina/hovädzia sviečková/bravčová panenka/mleté mäso/krevety/kalamáre/sépie/... (ale mäso môžete úplne vynechať)
- trištvrte šálky (cca 200 ml) + cca 8 PL vody z kimchi
- 2 PL rybacej omáčky

 1. Uvarte rezance podľa návodu na obale. 

2. Nakrájajte cibuľu a cesnak nadrobno, jarnú cibuľku na kolieska, slaninu na malé kocky, sviečkovú alebo panenku na malé rezančeky, kalamáre na kolieska, sépie na rezančeky, kimchi na hrubšie rezance.

3. Rozohrejte veľkú panvicu. Na oleji opečte cibuľu alebo jarnú cibuľku (trochu neopečenej jarnej cibuľky si môžete nechať i bokom na posypanie na záver) a cesnak asi minútu. Nechajte ju stále na najsilnejšom ohni a pridajte mäso. Miešajte ďalšie dve minúty. Potom pridajte kimchi, rybaciu omáčku a rezance. Miešajte ďalšie dve-tri minúty. Rozdeľte rezance na porcie.

Olivové maslo

$
0
0
Toto neberte ani ako recept, je to hlavne inšpirácia, že aj z úplne banálnych vecí sa dá vytvoriť niečo chutné a efektné zároveň. Takéto úžasné olivové maslo s bylinkami a citrónovou kôrou môžete fantasticky využiť pri grilovačkách alebo môžete ho položiť na plátky pečeného mäsa. Viem si ho taktiež dokonale predstaviť na párty, kde na veľkú drevenú dosku naukladáte okrem masla i veľa druhov syrov, nejaké orechy, hrozno alebo figy a k tomu dáte košík s chrumkavými bagetami. Alebo nemusíte z toho robiť žiadnu vedu a zjesť ho len tak s ohriankovaným pečivom na raňajky. Je to paráda!

Ak vás nadchla príprava domáceho ochuteného masla, pozrite si aj tento recept na grilovanú bravčovú krkovičku s casnakovým maslom a zapečenú bagetu s bylinkovým maslom.
____________________________
Ingrediencie na množstvo, ktoré vidíte na obrázku:
- 100 g masla
- 1 úplne malinký prepučený strúčik cesnaku alebo polovica veľkého
- 1 hrsť čerstvých byliniek (petržlenová vňať, bazalka, kôpor, tymián, pažítka, atď)
- cca 20 veľkých kvalitných čiernych olív (alebo vyskúšajte i zelené olivy alebo kapary)
- kôra z polovice citróna
- korenie, soľ

1. Maslo nechajte poriadne zmäknúť. Ak ste nedočkaví, môžete maslo dať na pár sekúnd do mikrovlnky. Maslo roztlačte vidličkou. Pridajte prepučený cesnak, soľ, korenie, citrónovú kôru a úplne najemno nakrájané bylinky. Všetko zmiešajte. Až na záver jemne vmiešajte olivy, aby ste ich zbytočne nepopučili. 

2. Odrežte obdĺžnik potravinovej fólie alebo hliníkovej fólie. Maslo premiestnite na kôpku uprostred fólie. Fóliou maslo zrolujte do valčeka. Poriadne postláčajte, nech z neho dostanete von prípadný vzduch a potom fóliou uzavrite maslo i po stranách.

3. Nechajte maslo v chladničke minimálne 2 hodiny. Ak ho chcete mať k dispozícii na dlhšiu dobu, dajte ho do mrazničky.

Morčacia rolka so sušenými paradajkami a krúpotom

$
0
0
Táto pečená močacia rolka s krúpotom a olivovým maslom je skvelým tipom na Veľkú noc alebo na ktorúkoľvek nedeľu. Olivové maslo, ktoré si pripravíte podľa tohto receptu, k nej môžete i nemusíte servírovať, ale rozhodne odporúčam k jedlu prichystať i nejaký fajn šalát. Ako vidíte na najspodnejšom obrázku, ja som pripravila jednoduchý feniklový s citrónovou šťavou.

Možno ste si všimli, že na mojom blogu je už viacero receptov na pečené morčacie. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť napríklad túto rolku z morčacích pŕs plnenú bylinkovým maslom a oštiepkom so zemiakovým suflétoto morčacie stehno na víne s gratinovanými zemiakmi s parmezánom a špargľou, toto pečené morčacie so zeleným tarhoňovým šalátom alebo tieto pečené morčacie stehná v parádnej marináde.
______________________________________
Pečené morčacie stehno:
- 1 vrchné morčacie stehno, vykostené
- 2 PL dijonskej horčice
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- 3 PL nasekaného čerstvého rozmarínu
- 15 lístkov čerstvej bazalky (nemusí byť)
- 8 strúčikov cesnaku; 3 prelisované a 5 celých aj so šupkou
- 6 kúskov sušených paradajok
- 4 PL olivového oleja
- 250 ml dobrého bieleho vína
- prírodný špagát na zviazanie rolky

1. Mäso umyte, osušte a položte si ho na dosku kožou dole. Otvorte ho "na knihu"/"na motýlika", aby ste zväčšili jeho povrch. Ak nemáte predstavu o čom hovorím, pozrite si toto video, kde to krásne predvádzajú síce s jahňacím stehnom, ale s morčacím je to v praxi to isté.

2. "Roztvorené" mäso rovnomerne potrite dijonskou horčicou, osoľte, okoreňte, posypte rozmarínom, bazalkou a 3 prelisovanými strúčikmi cesnaku. Rovnomerne poukladajte na mäso aj sušené paradajky. Mäso zrolujte a dobre zviažte špagátom do rovnako vysokej i širokej rolky, aby sa mäso prepieklo rovnomerne. Rolku ešte i zvonka rovnomerne osoľte a okoreňte.

3. Olivový olej nalejte do pekáča a rozpáľte ho na strednom ohni na sporáku. Zo všetkých strán na ňom opečte mäso, len aby sa zatiahlo. Zložte z ohňa, pridajte zvyšný cesnak aj so šupkou, podlejte mäso vínom a zakrytý pekáč vložte do rúry rozohriatej na 180 stupňov na spodnú mriežku a pečte zakryté, kým nebude prepečené a mäkké, t.j. cca 90 minút. Na záver pečte ešte 20 minút neodokryté, aby chytilo farbu a kôrku.
(Ak nemáte pekáč, ktorý môžete postaviť na sporák, tak mäso najskôr opečte na veľkej panvice a potom premiestniť do pekáča.)

4. Po dopečení mäso vyberte bokom. Upečené vnútro cesnakov vytlačte do omáčky a šupky vyhoďte. Omáčku si prichystajte na prípravu krúpota.

______________________________________
Krúpoto s citrónom, pórom a fazuľkami
- 2 PL masla + 2 PL olivového oleja
- 1 malý pór
- 1 a pol šálky jačmenných krúpov
- výpek z morčacej rolky + hydinový vývar podľa potreby (resp. ak tento recept idete robiť samostatne, tak použite iba hydinový vývar)
- kôra a šťava z 1 citróna
- 3 veľké hrste zelených fazuliek (nemusí byť)
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie

1. Vo hrnci s hrubým dnom alebo vo veľkej a hlbokej panvici rozohrejte maslo s olejom. Nakrájajte pór na menšie prúžky a opekajte ho asi 3 minúty. 

2. Poriadne premyte krúpy a pridajte ich k póru. Miešajte ďalšiu minútu. Prilejte výpek z morčacej rolky s pečenými cesnakmi a kôru a šťavu z citróna. Miešajte krúpy na nízkom ohni a keď krúpy nasajú tekutinu, postupne pridávajte po naberačke vývaru. Takto miešajte a priebežne dolievajte, kým krúpy nebudú takmer uvarené. Zatiaľ si nakrájajte zelené fazuľky na malé kolieska.

3. Zhruba tri minúty pre dovarením pridajte zelené fazuľky a všetko dokoreňte, prípadne i dosoľte. 

Mrkvová polievka s kokosovým mliekom a garam masalou

$
0
0
Túto polievku bezhranične milujeme. Uvarila som ju už asi sto krát a sto krát som sa ju snažila nafotiť. A keďže je to polievka nanajvýš nefotogenická, zakaždým som fotky zhnusene vymazala. Vyfotiť zaujímavo oranžovú vodu.... pánajána! Potom som si ale povedala, že taká dobrota sa rozhodne zaslúži byť na blogu. Tak som jednoducho stavila na šarm mojich prekrásnych šálok s Ľudovítom Štúrom (dajú sa kúpiť tu), pretože v nich je všetko krásne. Aj oranžová voda :-)

____________________________
Ingrediencie:
- 2 PL oleja
- 2 cibule
- 450 g mrkvy (už očistenej)
- 2 PL garam masaly
- 1 kopcovitá ČL rímskej rasce (nemusí byť)
- 1 kopcovitá ČL mletého koriandru (nemusí byť)
- 6 cm čerstvého zázvoru
- 1 l zeleninového vývaru
- 1 pomaranč v biokvalite
- 1 konzerva kokosového mlieka
- 1 konzerva červenej fazule alebo cíceru
- soľ
- čerstvý koriander na posypanie (nemusí byť)

1. Cibuľu nakrájajte nadrobno. Mrkvu nakrájajte na malé kocky. Zázvor očistite na strúhajte. Nastrúhajte kôru z pomaranča a následne ho odšťavte.

2. V hrnci rozohrejte olej a opečte na ňom cibuľu, kým nezozlatne. Pridajte mrkvu a za stáleho miešania opekajte ďalšie 2-3 minúty. Pridajte garam masalu, rímsku rascu, mletý koriander a zázvor. Miešajte ďalšiu minútu a prilejte zeleninový vývar a pomarančovú šťavu spolu s kôrou. Nechajte variť cca 25 minút, kým mrkva nebude mäkká.

3. Do polievky prilejte kokosové mlieko. Polievku zmixujte tyčovým mixérom. Opäť ju potom priveďte k varu a vsypte do nej fazule alebo cícer. Dochuťte podľa potreby ešte garam masalou alebo soľou.

4. Pred podávaním posypte nasekaným čerstvým koriandrom.

Najhriešnejší banánový koláč

$
0
0
Niekedy je správne sa v živote krotiť, postiť, obmedzovať, ovládať, uskromňovať a odriekať si. A je fajn akceptovať to.
Ale niekedy treba askézu hodiť za hlavu, užívať si a podojiť kravu života! A k takej zhýralej chvíli sa dokonale hodí tento hriešny koláč!
Predstavte si základ koláča z podrvených oblátok s vanilkovou náplňou v kombinácii s banánmi, šľahačkou a úplne osudovým krémom z kondenzovaného mlieka. Rozbúchalo sa vám z tej predstavy srdce? Oprávnene.

 ____________________________________
Ingrediencie na formu o priemere 23 cm (a v zátvorke uvediem množstvo ingrediencií na formu o priemere 18 cm, do akej som to robila i ja - ako vidíte na obrázku)
Základ:
- 400 g oblátok plnených vanilkových krémom (250 g); napríklad takéto
- 80 g masla (50 g)
Náplň z kondenzovaného mlieka:
- 2 konzervy, čiže 800 g sladeného kondenzovaného mlieka "Salko"(1 konzerva, čiže 400 g)
- 6 žĺtkov (3)
- 5 PL kukuričného škrobu (2 kopcovité PL)
- 6 PL mlieka (3 PL mlieka)
- 1 ČL vanilkového extraktu (1 ČL)
- 1 PL masla (1/2 PL)
- štipka soli
- 2 banány (1)
Ozdobenie:
- 1 malý banán (polovica banánu)
- 300 ml smotany na šľahanie (200 ml)

1. Uvarte náplň. Do hrnca s hrubým dnom vlejte kondenzované mlieko a žĺtky. Metličkou rozmiešajte žĺtky v kondenzovanom mlieku. V malej nádobe rozmiešajte lyžičkou škrob s obyčajným mliekom dohladka. Prilejte škrob s mliekom ku kondenzovanému mlieku so žĺtkami. Začnite hrniec na miernom ohni pomaly zahrievať a neustále miešajte krém metličkou. Keď sa začne variť, štále ho miešajte metličkou a varte 1 minútu. Krém odložte zo sporáka a vmiešajte vanilkový extrakt, maslo a soľ. Nechajte krém schladnúť a potom ho dajte do chladničky aspoň na 2 hodiny. 

2. Kruhovú formu vysteľte na dne papierom na pečenie. Síce koláč nebudete piecť, ale bude sa vám potom ľahšie vyberať koláč z formy.

3. Plnené oblátky rozmixujte v mixéri na omrvinky alebo ich postupne vo várkach nasypte do pevného igelitového vrecka, zauzlite a prejdite vrecko valčekom toľkokrát, kým nebudú oblátky rozdrvené.

4. Roztopte maslo a zmiešajte ho s rozmixovanými oblátkami. Prstami rovnomerne utlačte a uhlaďte sušienky s maslom po dne a po stranách formy do výšky cca 5 cm. Formu dajte do chladničky minimálne 2 hodiny.

5. Formu so sušienkovým základom a náplň vyberte z chladničky. Banány nakrájajte na kolieska. Na sušienkový základ rozotrite najskôr len jednu tretinu krému. Poukladajte naň banány a zalejte zvyškom krému. Koláč opäť nechajte v chladničke aspoň 2 hodiny. 

6. Tesne pred podávaním vyšľahajte smotanu na šľahanie dotuha. Banán nakrájajte na kolieska. Ozdobte koláč šľahačkou a banánmi.

Quesadillas plnené ragú z červenej šošovice a hovädzieho

$
0
0
Quesadillas sa veľmi často plnia syrom a hustejším chili con carne. Chili con carne je z hovädzieho mäsa, fazule a mojej milovanej kombinácie ktorenín - oregana, rímskej rasce, mletej červenej papriky a čili. Keďže señor odmieta jesť fazuľu, urobila som verziu s červenou šošovicou, ktoré je rovnako skvelá.

Spomínaná skvelá kombinácia korenín sa opakuje vo viacerých juho- a stredoamerických jedlách. Nielen v chili con carne. Ja ju natoľko zbožňujem, že mám na blogu viacero receptov, ktoré sa na nej zakladajú. Vyskúšajte napríklad empanadas mendocinas, čiže taštičky plnené mletým hovädzím alebo mleté mäso so špenátom, lieskovcami, šampiňónmi a kaparami pre všetkých paleo/keto zástancov.


Krátne stručné náučné okienko pre tých, ktorí by mali z tých pojmov guláš:
Tortilla/tortija/ -  chlebová placka z pšeničnej a kukuričnej múky. (Pozor! V španielsku sa tortillou označuje hrubá omeleta so zapečenými zemiakmi. To však nie je tento prípad.)
Quesadilla/kesadija/ - je tortilla naplnená syrom a mäsom alebo zeleninou, zapečená a nakrájaná na trojuholníčky. Toto jedlo pochádza z Mexika, ale je rozšírené v celej Amerike.
________________________________________
Ingrediencie na tri veľké kruhové quesadillas (zo šiestich placiek), čiže pre cca 6 osôb:
- olivový olej
- 1 veľká cibuľa
- 400 g mletého hovädzieho
- 2 ČL oregana
- 2 ČL mletej rímskej rasce
- 2 ČL mletej červenej papriky
- čili podľa chuti
- soľ
- trištvrte šálky (2 hrste) červenej šošovice
- 4 PL paradajkového pretlaku alebo 1 šálka paradajkového pyré
- 1 bobkový list
- 2-3 jarné cibuľky
- 300 g tvrdého syra (nakrájaného na plátky alebo nastrúhaného)
- 6 tortillových placiek
- zeleninový šalát ako príloha

1. Vo veľkej panvici rozohrejte trochu oleja a opečte na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridajte mleté mäso a miešajte ho, aby sa rovnomerne rozdrobilo a opieklo. Po dvoch minútach opekania mäsa pridajte oregano, rímsku rascu, mletú papriku a čili. Miešajte ďalej ďalšie dve minúty. 

2. Pridajte soľ, šošovicu, pretlak alebo paradajkové pyré a bobkový list. Zalejte mäso so šošovicou troškou vody (len tak, aby bola zmes v panvici zaliata). Nechajte ragú variť cca 15 minút, kým sa šošovica uvarí a vlastne i rozvarí. Prilievajte vodu len podľa potreby, keď šošovica nasaje všetku tekutinu. 

3. Ragú ešte dochuťte ak treba. Dajte ho bokom zo sporáka. Zmiešajte ho s na kolieska nakrájanými jarnými cibuľkami.

4. Rozohrejte veľkú panvicu a položte do nej jednu tortillovú placku. Navrstvite na ňu tretinu ragú a tretinu syra. Priklopte druhou plackou. Počkajte, kým spodná placka zhnedne a potom celú quesadillu obráťte. Počkajte, kým sa i z druhej strany opečie dohneda. Zopakujte postup ešte dva krát. Toto je ten rýchlejší postup, ale vyžaduje zručnosť. Ak sa na to necítite, pokojne to urobte i tak, že placku rozrežte na polovicu, položte obe polovice do panvice, na jednu polovicu dajte ragú, na druhú syr a keď sa placka zospodnu pečie, tak priklopte syrovú polovicu na tú časť placky s ragú. Polovičná quesadilla sa vám bude premiestňovať oveľa ľahšie.

5. Premiestnite quesadillu na veľkú drevenú krájaciu dosku a nakrájajte ju na trojuholníčky. Podávajte so zeleninovým šalátom.

Torta pasqualina: veľkonočný špenátový koláč s fetou

$
0
0
Moja svokra nevarí. Señor mi ale lovil v pamäti a spomenul si, že dakedy dávno mu pár krát v detstve urobila koláč torta pascualina z mangoldu a bol z neho nadšený. Podľa wikipédie je tento koláč veľmi rozšírený v Argentíne, Čile, Paraguaji a Uruguaji (čo teda očividne sedí), ale pochádza z Talianska, kde sa nazýva torta pasqualina a je pečie sa ako veľkonočný koláč. Snažili sme sa nejako dopátrať k receptu a napokon sme zistili, že recept je veľmi podobný receptu na špenátový koláč z knihy Jamieho Olivera 30 minút v kuchyni. A tak sme urobili fúziu receptov a toto je náš výsledok!

___________________________________________
Ingrediencie:
- 5 vajec
- 300 syra feta
- 50 g nastrúhaného vášho obľúbeného tvrdého syra
- 2 ČL oregana
- kôra z 1 biocitróna
- muškátový oriešok
- soľ
- olivový olej
- 400 g umytého a dobre osušeného špenátu
- 5 PL masla
- 300 - 350 g cesta filo

1. Do misy rozbite vajcia, rozdrobte fetu, pridajte nastrúhaný syr, oregano, kôru z citróna, nastrúhaný muškátový oriešok, prípadne i čerstvo mleté čierne korenie a tiež trochu soli (pozor, feta je už sama o sebe slaná). Všetko dobre premiešajte metličkou.

2. Rúru predhrejte na 180 stupňov. Do veľkej panvice dajte trochu olivového oleja. Keď sa rozohreje, pridajte špenát a rýchlo miešajte. Počkajte, kým špenát zvädne na objem zhruba štyroch veľkých hrstí. Špenát hneď premiestnite do misy s vajíčkami a dvoma druhmi syra. Všetko premiešajte.

3. Koláčovú širokú formu alebo tortovú formu o priemere 23 cm (ako som to urobila i ja) vymažte trochou masla. Zvyšné maslo roztopte. Ukladajte postupne na seba pláty cesta filo a po každej vrstve ho aspoň zľahka potrite roztopeným maslom pomocou štetca. Kraje nechajte prevísať von z formy. Keď spotrebujete všetky pláty cesta, do stredu nalejte špenátovú náplň. Pláty cesta fila potom prehnite ponad koláč a koláč "zakryte"/"zatvorte". Ešte ho po povrchu raz potrite trochou masla. 

4. Koláč vložte do rúry a pečte 25 minút. Potom teplotu zvýšte na 200 stupňov a pečte ešte cca 15 minút, kým nezozlatne.

Kokosová bezé torta s citrónovým krémom a šľahačkou

$
0
0
Bola tak skvostná, že som odvtedy robila aj kakaovo-čerešňovú verziu a tentokrát som urobila aj kokosovo-citrónovú. Úžasné kokosové snehové korpusy sú potreté lemon curdom a šľahačkou. Predstavte si tú chuť! Ách O:-)
Bohužiaľ som ju nestihla odfotiť ešte za denného svetla, takže som ju cvakla len tak narýchlo ešte predtým, ako sa na ňu vrhla návšteva:


Ak nechcete robiť vrstvenú bezé tortu, môžete urobiť aj klasickú jednoposchodovú - čiže Pavlovu. Napríklad ríbezľovú alebo karamelovú s karamelizovanými orieškami alebo jednotlivé menšie pre každého hosťa, ako napríklad tieto s mangom a kandizovaným zázvorom.
____________________________________________
Korpus:
- 5 bielkov
- 280 g jemného krupicového cukru
- 2 ČL kukuričného škrobu (maizeny), preosiatého
- 2 ČL bieleho vínneho octa
- 90 g strúhaného kokosu
Citrónový krém /lemon curd/:
- 1 pohár (t.j. zhruba 300-400 ml) hotového lemon curd (dá sa kúpiť napríklad v Marks&Spencer) alebo si môžete urobiť aj domáci lemon curd; receptov naň nájdete na Internete neúrekom
Na dokončenie:
- 400 ml smotany na šlahanie

1. Rúru dajte vyhriať na 140 stupňov. Bielky šľahajte pri nízkych otáčkach mixéra tak dlho, kým nebudú úplne pevné. Sneh musí po vytiahnutí mixéra tvoriť špičky. Potom postupne pridávajte cukor a šľahajte aby bol sneh opäť tuhý, lesklý a zároveň bez bublín. Cukor musí byť úplne rozpustený (chyťte sneh medzi prsty a ak necítite kryštáliky, tak je to fajn). Potom pridajte maizenu a ocot a ešte minútu šľahajte. Na záver vmiešajte kokos špachtľou alebo veľkou varechou.

2. Na dva plechy rozprestrite papiere na pečenie si nakreslite na každý plech 2 kruhy o veľkosti dezertného tanierika (môžete ho rovno obkresliť ceruzkou). Nechajte medzi kruhmi aspoň 2 cm priestoru, lebo korpusy trochu napuchnú. Sneh rozotrite rovnomerne do všetkých 4 kruhov .

3. Plechy vložte do rúry a pečte 1 hodinu. Počas tejto prvej hodiny rúru neotvárajte! Po hodine plechy vymeňte a pečte ešte 20 minút. Potom rúru vypnite, pootvorte dvierka a bezé v nej nechajte dosušiť, kým úplne nevychladne (to môže trvať aj 3 hodiny). 

4. Cca 1-3 hodiny pred podávaním vyšľahajte smotanu na šľahanie. Na servírovací tanier položte prvý korpus, natrite ho štvrtinou citrónového krému a štvrtinou šľahačky. Potom ho priklopte ďalším korpusom a opäť ho natrite krémom a šľahačkou. Postup zopakujte ešte 2x.

5. Dezert dajte na 1-3 hodiny do chladničky. Tam síce trochu zvlhne, ale bude sa o niečo lepšie krájať. (Kebyže tortu podávate hneď, jej krájanie a porcovanie by bol boj.)

Thajský kapustový šalát s arašidovým dresingom a kuracím mäsom

$
0
0
Som koriandrofil a odmietam s tým bojovať. Poddala som sa tomu. V miestnych berlínskych tureckých supermarketoch sa dá kúpiť skutočne hrubý zväzok za euro a ja som schopná ho zjesť v priebehu dvoch dní. Bez hanby si ho dokážem narvať aj do raňajkového sendviča. Ospravedlňujem si to tým, že veď ho predsa dávajú i do bánh mì sendvičov. (Mimochodom keď sme už pri tých bánh mì sendvičoch - ak ste ich fanúšikom a náhodou sa vyskytnete v Berlíne, zájdite si na ne sem.)

Ako správny koriandrofil som teda motivovaná často robiť ázijské jedlá, aby som sa mohla plne vyšantiť. Tento šalát je v mojich očiach dokonalý preto, pretože sa v ňom spája množstvo koriandru ešte navyše s arašidovým maslom, ktoré je tiež v mojom zozname obsesií. Podobný ázijský šalát, ale vo vietnamskej verzii s bravčovou panenkou som už robila, ale tento s arašidovým dresingom je proste top.

Ak chcete vyskúšať aj iné dobroty z Thajska, kuknite toto rybacie karí so sépiami alebo tieto morčacie guľôčky s kokosovo-arašidovou omáčkou, ryžovými rezancami a baby bok choi.
_______________________________________
Ingrediencie pre 4 osoby:
Kuracie mäso:
- 2 kuracie prsia
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- olej
Šalát:
- 1 malá špicatá kapusta, prípadne polovica obyčajnej malej bielej kapusty (hoci najlepšie by bolo, keby sa vám podarila kúpiť tá špicatá, ktorá je oveľa krehšia a jemnejšia a do šalátov ako stvorená)
- 2 mrkvy
- 4 jarné cibuľky
- 1 poriadna hrsť vetvičiek čerstvého koriandru
- hrsť arašidov (nemusí byť)
Dresing:
- 1 malý strúčik cesnaku, prelisovaný
- čili podľa chuti (ja osobne som dala skutočne len minimum)
- 2 PL sójovej omáčky
- 2 PL ryžového octa
- 2 PL cukru
- 2 PL limetkovej šťavy
- 1 PL sezamového oleja
- 3 štedré PL arašidového masla

1. Kapustu nakrájajte na tenké rezančeky. Mrkvu nastrúhajte na hrubom strúhadle. Jarné cibuľky nakrájajte na šikmé kolieska. Koriander umyte, osušte a nasekajte. Kapustu, mrkvu, jarné cibuľky, koriader a prípadne i arašidy dajte do veľkej misy.

2. Pripravte si dresing. Arašidové maslo je dosť lepkavé a ťažko sa rozmiešava, takže použite mixér alebo metličku na sneh. Všetky ingrediencie na dresing dajte do misy/mixéra a pridajte cca 50 ml vody. Mixujte, resp. šľahajte metličkou, kým sa ingrediencie nespoja. Mne to obyčajnou metličkou trvalo asi 1 a pol minúty. Podľa potreby pridajte ešte trochu vody, aby bol dresing primerane tekutý. Podľa chuti ešte pridajte sójovú omáčku alebo cukor alebo limetkovú šťavu.

3. Kuracie prsia si nakrájajte na rezance. V panvici rozohrejte olej, pridajte kuracie mäso, dobre ho osoľte, okoreňte a opekajte ho zhruba 6 minút.

4. Dresing pridajte k zelenine a dobre premiešajte. Rozdeľte na porcie. Na každú porciu dajte kúsky kuracích pŕs a ak chcete, tak i pár lístkov koriandru na ozdobu.

(Ak si šalát chcete pripraviť nejaký čas vopred, zeleninu i dresing uchovávajte v chladničke oddelene a zmiešajte ich až tesne pred podávaním.)

    Demikát - slovenská bryndzová polievka

    $
    0
    0
    Na demikát som sa chystala už dávno. A teraz mi rodičia poslali do Berlína štedrú dávku bryndze a korbáčikov, oštiepkov a všetkých týchto nenahraditeľných dobrôt a ja som sa mohla vyblázniť. Navyše sme mali na večeru pozvanú moju kamarátku z Moldavska a jej priateľa. Rodica mi viac krát rozprávala, že je úplne posadnutá syrmi a je ich denne na kilá. Preto som si bola istá, že demikát bude pre ňu určite to pravé.

    Receptov na demikát je veľa a ja som sa inšpirovala receptom od mamy, receptami z Internetu a taktiež touto reláciou. Niekedy sa bryndza rozmixuje priamo v polievke a niekedy sa dá na dno taniera kocka bryndze a zaleje sa polievkou. Ja som nechcela zabiť všetky tie blahodárne účinky bryndze tým, že ju uvarím, takže som sa rozhodla pre tú druhú verziu. Nech sa páči, tu je recept!

    ________________________________________
    Ingrediencie na 6-7 porcií:
    - 2 PL oleja alebo bravčovej masti
    - 2 cibule
    - 4 strúčiky cesnaku
    - 400 g očistených zemiakov
    - 2 litre slepačieho vývaru
    - 2 bobkové listy
    - 2 ČL mletej rasce
    - 4 guľôčky nového korenia
    - čerstvo mleté čierne korenie
    - 3 ČL mletej červenej papriky
    - 250 ml smotany
    Na dokončenie:
    - cca 375 g bryndze
    - 250 g očistených zemiakov
    - 200 g slaniny
    - žerucha alebo pažítka

    1. Na oleji alebo masti opečte nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Pridajte na malé kocky nakrájaných 400 zemiakov. Zalejte ich vývarom a pridajte bobkové listy, rascu, nové korenie, čerstvo mleté čierne korenie a mletú papriku. Nechajte variť, kým zemiaky nebudú mäkké.

    2. Do polievky vlejte smotanu a všetko zmixujte ponorným mixérom. Dochuťte ešte koreninami alebo soľou podľa potreby.

    3. Na panvici opečte na malé kocky nakrájanú slaninu. Kúsky slaniny vyberte bokom, ale uchovajte v panvici vypečený tuk. Opečte na ňom 250 g zemiakov nakrájaných na malinké kocky. Bude to trvať asi 10 minút.

    4. Pred servírovaním dajte do každého taniera kocku bryndze, zalejte ho pár naberačkami polievky, posypte slaninkou a pečenými zemiakmi a ozdobte žeruchou alebo pažítkou.

    Marocký guláš s kuskusom a pečenou zeleninou s harissou a jogurtovým dresingom

    $
    0
    0
    Samotný marocký guláš je naozaj skvelé jedlo nenáročné na prípravu, zručnosti i ingrediencie. Samotná aktívna príprava trvá desať minút a potom ho už len prídete pár krát premiešať. Bude sa pomaly sám krásne dusiť a vy budete mať o dve hodiny pri minimálnom úsilí úžasný obed. A kombinácia všetkých tých korenín s brusnicami funguje dokonale. Budete nadšení!

    Na blogu mám aj iné marocké jedlá s kuskusom. Vyskúšajte napríklad tento kurací tažin s kuskusom, tieto jahňacie guľky s koreneným kuskusom alebo túto vegetariánsku verziu šampiňónov s paradajkami a cícerom s kuskusom.

    V recepte na guláš a tiež i na pečenú zeleninu sa vyskytuje korenie harissa. Pokiaľ sa vám ho nepodarí kúpiť, môžete si ho namiešať i doma; tu si prečítajte jeho zloženie.
    ____________________________________
    Marocký guláš:
    - olivový olej
    - 2 cibule
    - 5 strúčikov cesnaku
    - 1 kg hovädzieho mäsa na guláš
    - 10 cm kúsok čerstvého zázvoru alebo 2 ČL sušeného mletého
    - 1 kopcovitá PL mletého koriandru
    - 1 kopcovitá PL harissy
    - 2 bobkové listy
    - 2 zvitky škorice
    - cca 1 liter hovädzieho vývaru, prípadne vody
    - soľ
    - 85 g sušených  brusníc alebo 3 PL brusnicovej zaváraniny alebo džemu


    Mäso umyte, osušte a nakrájajte na väčšie kocky. V širokom hrnci s hrubým dnom rozohrejte olej. Cesnak a cibuľu nakrájajte nadrobno a opekajte ich do sklovita. Pridajte mäso a miešajte pár minút, kým sa mäso opečie zo všetkých strán a zatiahne, čiže cca 4 minúty. Pridajte zázvor, koriander a harissu a miešajte ešte ďalšiu minútu. Potom pridate bobkový list a škoricu. Mäso zalejte vývarom tak, aby bolo ponorené, podľa potreby dosoľte a pomaly duste zakrytá, kým nebude mäso mäkké (cca 90 - 120 minút). Poslednú pol hodinu dusenia nechajte hrniec otvorený, aby sa odparila prebytočná tekutina. Desať minút pred koncom dusenia pridate brusnice.

    Pečená zelenina s jogurtovým dresingom:
    - 2 cukety
    - 1 baklažán
    - 1 červená paprika
    (Môžete si tú zeleninu namiešať samozreme v pomere akom len chcete. Smelo pridajte i na mesiačiky nakrájanú cibuľu alebo zelenú papriku atď.)
    - olivový olej
    - 1 PL harissy
    - 1 jogurt
    - šťava z polovice citróna
    - 2 PL pasty tahini
    - nasekaná čerstvá mäta alebo koriander (nemusí byť)
    - soľ


    Rúru predhrejte na 200 stupňov. Zeleninu nakrájajte na rovnako veľké kusy. Rozložte ju na plech a pokvapkajte ju olivovým olejom a posypte harissou. Podľa potreby dosoľte. Vložte do rúry na vrchnú mriežku a pečte cca 20-30 minút. 
    Tesne pred podávaním zmiešajte jogurt s citrónovou šťavou, tahini pastou, bylinkami, prípadne i soľou. Ochuteným jogurtom pokvapkajte upečenú zeleninu.

    Kuskus:
    - 1 šálka kuskusu
    - 1 šálka + 4 PL vody
    - 1 ČL kurkumy
    - 1/2 ČL soli, čerstvo mleté čierne korenie
    - 2 PL olivového oleja

    V malom hrnci priveďte k varu vodu s kurkumou, soľou a korením. Prisypte kuskus, zakryte hrniec pokrievkou a dajte preč z ohňa. Po 5 minútach odokryte, pridajte olej a premiešajte vidličkou.

      Chowder, čiže krémová polievka s údenou rybou a kukuricou

      $
      0
      0
      Počujete slovo chowder prvý krát?
      Chowder je hustá krémová polievka, ktorá sa často jedáva so slanými krekrami, matzo krekrami, chlebmi škandinávskeho typu atď. Najčastejšie sa chowder robí z morských plodov, najmä mušlí. Typicky obsahuje na kocky nakrájané zemiakmy, mlieko a smotanu. Iné verzie obsahujú rybie mäso alebo taktiež kukuricu.

      Nápad na chowder z údenej ryby som prvý krát videla u Jamieho Olivera a neskôr som naň natrafila kade-tade na Internete. Je škoda, že až teraz som sa dokopala k jeho odskúšaniu, pretože je to naozaj neskutočná dobrota. Chutí dosť hriešne, je naozaj sýta a nie je to teda zrovna žiadna diétka, ale na zasýtenie stačí naozaj malá miska. Stojí to za to!
      __________________________________________
      Ingrediencie:
      - 150 g údenej slaniny
      - 1 malá cibuľa
      - 2 strúčiky cesnaku
      - 3 zemiaky
      - 2 stonky zeleru alebo šestina zelerovej buľvy
      - 2 bobkové listy
      - 3 guľôčky nového korenia
      - 1 ČL tymiánu
      - čerstvo mleté čierne korenie
      - 1,5 l zeleninového alebo slepačieho vývaru
      - 1 konzerva kukurice
      - 200 ml smotany
      - 300 g údenej ryby, napr. tresky, pstruha alebo lososa ako vidíte i na mojich fotkách
      - soľ
      + chlieb ako prílohu; odporúčam knäckebröd, ako to vidíte i na mojich fotkách

      1. Nakrájajte si slaninu na malé kocky, cibuľu a cesnak nadrobno. Zemiaky ošúpte a nakrájajte ich na malé kocky. Odstráňte drevnaté žilky zo stoniek zeleru a nakrájajte ich na kolieska. Ak idete použiť buľvu zeleru, tak ju očistite a nakrájajte na malé kocky. 

      2. Hrniec rozpáľte a vhoďte doňho slaninu. Po pár minútach pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Miešajte a opekajte, kým nebude cibuľa opečená do sklovita. Pridajte zemiaky, zeler, bobkový list, nové korenie, tymián, čerstvo mleté čierne korenie a zalejte všetko vývarom. Nechajte variť 15 minút.

      3. Skontrolujte, či zemiaky sú mäkké. Ak áno, pridajte smotanu, kukuricu a na kocky nakrájanú rybu. Nechajte variť 3 minúty. 

      4. Naberačkou odoberte bokom cca štvrtinu polievky do menšej nádoby. Skontrolujte, či v tejto štvrtine nie je bobkový list alebo nové korenie. Ak sú, koreniny vráťte naspäť k väčšine polievky v hrnci. Štvrtinu polievky zmixujte ponorným mixérom a rozmixovaný krém vlejte naspäť do hrnca k zvyšku polievky. Polievku dosoľte alebo dokoreňte podľa potreby a nechajte ju aspoň pol hodiny postáť pred podávaním.

      Kokosová bezé torta s pomarančovým krémom, šľahačkou a malinami

      $
      0
      0
      Pamätáte si na moju ananásovo-kokosovú vrstvenú pavlovuBola tak skvostná, že som odvtedy robila aj kakaovo-čerešňovú verziu a aj kokosovo-citrónovú. Je to ako závislosť. Ja by som ju až tak často nepiekla, ale moji hostia si to vyžadujú a ja neviem povedať nie :-) Túto kombináciu pomaranča s malinami považujem za nesmierne vydarenú, pretože už mám na tejto torte otestované, že pomaranč a maliny sú veľkí kamaráti.

      Ak nechcete robiť vrstvenú bezé tortu, môžete urobiť aj klasickú jednoposchodovú - čiže Pavlovu. Napríklad ríbezľovú alebo karamelovú s karamelizovanými orieškami alebo jednotlivé menšie pre každého hosťa, ako napríklad tieto s mangom a kandizovaným zázvorom.
      ____________________________________________
      Korpus:
      - 5 bielkov
      - 280 g jemného krupicového cukru
      - 2 ČL kukuričného škrobu (maizeny), preosiatého
      - 2 ČL bieleho vínneho octa
      - 90 g strúhaného kokosu
      Pomarančový krém /orange curd/:
      - 1 pohár (t.j. zhruba 300-400 ml) orange curd (receptov naň nájdete na Internete neúrekom, ja som robila podľa tohto)
      Na dokončenie:
      - 400 ml smotany na šlahanie
      - 4-5 hrstí malín

      1. Rúru dajte vyhriať na 140 stupňov. Bielky šľahajte pri nízkych otáčkach mixéra tak dlho, kým nebudú úplne pevné. Sneh musí po vytiahnutí mixéra tvoriť špičky. Potom postupne pridávajte cukor a šľahajte aby bol sneh opäť tuhý, lesklý a zároveň bez bublín. Cukor musí byť úplne rozpustený (chyťte sneh medzi prsty a ak necítite kryštáliky, tak je to fajn). Potom pridajte maizenu a ocot a ešte minútu šľahajte. Na záver vmiešajte kokos špachtľou alebo veľkou varechou.

      2. Na dva plechy rozprestrite papiere na pečenie si nakreslite na každý plech 2 kruhy o veľkosti dezertného tanierika (môžete ho rovno obkresliť ceruzkou). Nechajte medzi kruhmi aspoň 2 cm priestoru, lebo korpusy trochu napuchnú. Sneh rozotrite rovnomerne do všetkých 4 kruhov. (Na fotke vidíte, že moja torta má iba 3 poschodia, pretože som sa rozhodla urobiť iba dvojtretinovú dávku a urobila som len 3 kruhy. Výhoda bola, že sa mi všetky tri kruhy zmestili na jeden plech.)

      3. Plechy vložte do rúry a pečte 1 hodinu. Počas tejto prvej hodiny rúru neotvárajte! Po hodine plechy vymeňte a pečte ešte 20 minút. Potom rúru vypnite, pootvorte dvierka a bezé v nej nechajte dosušiť, kým úplne nevychladne (to môže trvať aj 3 hodiny). 

      4. Cca 1-3 hodiny pred podávaním vyšľahajte smotanu na šľahanie. Na servírovací tanier položte prvý korpus, natrite ho štvrtinou citrónového krému a štvrtinou šľahačky. Potom ho priklopte ďalším korpusom a opäť ho natrite krémom a šľahačkou. Postup zopakujte ešte 2x.

      5. Dezert dajte na 1-3 hodiny do chladničky. Tam síce trochu zvlhne, ale bude sa o niečo lepšie krájať. (Kebyže tortu podávate hneď, jej krájanie a porcovanie by bol boj.)

      Korenisté jahňacie kofty s chlebovými plackami a jogurtovým dresingom

      $
      0
      0
      Túto Veľkú noc sme strávili na Slovensku a vyvárali sme si neskutočné dobroty. Preto nasledujúcich pár príspevkov na mojom blogu bude o spomienkach na Veľkú noc. Môj tatko kúpil celé malé jahňa, rozporcoval ho a postupne sme si ho pripravovali na rôzne spôsoby. Tieto korenisté kofty s chuťou Blízkeho východu boli jednoznačnou voľbou, pretože sme si ich už predtým raz robili  a bol to hit! Síce táto Veľká noc nás šokovala vrstvou čerstvé snehu, oca to aj tak neodradilo, gril spojazdnil tak či tak a griloval v zasneženej záhrade:-) 
      _________________________________________________
      Zmes korenia na cca 1 kg mletého jahňacieho:
      - 2 tobolky kardamónu
      - 1 ČL koriandru
      - 1 ČL rímskej rasce
      - 4 guľôčky nového korenia
      - 1/2 ČL kurkumy
      - 1 ČL garam masaly
      - čili, soľ, čerstvo mleté čierne korenie
      Na dokončenie koftov:
      - 1 kg mletého jahňacieho
      - 2 strúčiky prelisovaného cesnaku
      - 1 malá cibuľa nasekaná nadrobno
      Jogurtový dresing:
      - 400 ml gréckeho jogurtu
      - 1/2 malej nadrobno nakrájanej červenej cibule
      - 4-5 cherry paradajok pokrájaných na štvrtinky
      - šťava z polovice citróna
      - 1 PL olivového oleja
      - soľ, čerstvo mleté čierne korenie
      - hrsť nasekaného koriandru
      Okrem toho na servírovanie:
      - chlebové placky ("arabský chlieb")
      - natrhané listy šalátu, plátky paradajok, resp. iná čerstvá zelenina podľa chuti

      1. Najskôr si pripravte koreniacu zmes. Kardamón, koriander, rímsku rascu a nové korenie vsypte na rozohriatu panvicu a nasucho opekajte 2 minúty. Korenie presypte do mažiara a roztlčte. Napokon pridajte kurkumu, garam masalu. Pridajte i čili, soľ a čierne korenie podľa vašej chuti.

      2. Pripravte si chlebové placky. Šalát umyte, osušte a natrhajte. Nakrájajte paradajky.

      3. Zmiešajte všetky ingrediencie na jogurtový dresing. Hotový dresing zatiaľ odložte bokom.

      4. Na kofty zmiešajte mleté jahňacie s cesnakom, cibuľou a koreniacou zmesou. Vyformujte mokrými rukami valčeky. (Môžete urobiť i guľôčky, ale tie sa vám budú v chlebovej placke zle jesť.) Kofty ogrilujte, prípadne opečte na panvici. Na záver ešte hoďte na gril trochu zohriať aj chlebové placky.

      5. Kofty servírujte v chlebových plackách s jogurtovým dresingom a zeleninou.
      Viewing all 191 articles
      Browse latest View live