Quantcast
Channel: Aneta Goes Yummi
Viewing all 191 articles
Browse latest View live

Paraguajský kukuričný nákyp Chipa guazú

$
0
0
So señorom sme sa pustili do pečenia chipy guazú podľa receptu jeho babky. Po ochutnaní som bola od dojatia celá bez seba, lebo chutila ešte lepšie ako tá z latinskoamerickej reštiky, ktorú sme navštívili v decembri. Recept je to viac menej banálny a výsledok chutí veľmi hriešne. Obvykle sa chipa guazú pečie na sviatky ako príloha k poriadnemu hovädziemu steaku a zeleninovému šalátu, ale hodí sa k nej naozaj akékoľvek pečené alebo dusené mäso. Mne k nej bohato stačí aj len šalát, lebo je dobrá aj len sama o sebe.

Ingrediencie:
- 3 šálky zŕn orezaných z čerstvých kukuričných klasov, prípadne ak nie je sezóna, tak 3 konzervy sterilizovanej kukurice, ideálne Bonduelle
- 2 malé cibule
- 70 ml oleja
- 4 vajcia
- 200 g vášho obľúbeného tvrdého syra (správne by tam mal ísť tzv. paraguajský syr, ale nič, čo by sa mu podobalo, sa u nás nedá kúpiť)
- 50 ml mlieka
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ

Na oleji opečte nadrobno nakrájanú cibuľu dozlata a potom ju nechajte trochu ochladnúť. Pekáč alebo zapekaciu misu na nákyp vytrite olejom. Rúru predhrejte na 180 stupňov.

Vo veľkej mise rozmixujte tyčovým mixérom 2 šálky kukuričných zŕn, resp. 2 konzervy. Zmes nemusí byť úplne dokonale hladká. Prisypte zvyšné nerozmixované zrná, na kocky nakrájaný syr a pridajte žĺtky, mlieko a ochladnutú cibuľu spolu s množstvom oleja, v ktorom ste ju opekali. Všetko dobre premiešajte, ochuťte korením a soľou a znova dobre premiešajte. V malej miske vyšľahajte bielky dotuha a opatrne ich zľahka vmiešajte ku kukuričnej zmesi. Zmes vylejte do pekáča a pečte cca 40 minút dohneda. Nákyp by po upečení už nemal byť surový, ale počítajte s tým, že vždy bude trochu vlhký, lebo taký jednoducho má byť :-)

Jahňacie karí s brokolicou

$
0
0
Toto je moja premiéra s jahňacím mäsom. 

V rusko-tureckej štvrti Berlína som objavila skvelé turecké minipotraviny. Sú správne trochu špinavé, chaotické a majú tam samé fantastické veci. Majú tam celoročne všetky, fakt všetky druhy zeleniny, byliniek a ovocia a vždy všetko krásne a čerstvé. Dokonca tam majú aj zeleninu, akú som ešte vživote nevidela a to som si myslela, že poznám všetko. Majú tam najviac druhov strukovín, aké som kde kedy pokope videla. A sexi obrovské kruhové turecké chleby veľké ako koleso na nákladiaku. A snáď sto druhov olív, syrov halloumi a korenín. A najmä obrovský výber všetkých druhov mäsa vo všetkých možných formách. A sú k vám trochu drzí a odmeraní, ale vy im to odpustíte. 

A tak som pred pár dňami u nich kúpila jahňacie a obrovský otep koriandru a pustila som sa do varenia úplne prvotriedneho karí. Dovolím si povedať, že bolo rovnako dobré ako všetky tie jahňacie karí, ktoré som tu v Berlíne v reštaurácii doposiaľ ochutnala.

Ingrediencie:
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 veľké alebo 3 menšie cibule
- kus čerstvého zázvoru o dĺžke cca 10 cm
- 4 PL oleja
- kašmírske čili podľa chuti
- 1 PL mletej rímskej rasce
- 1 PL mletého koriandru
- 1 PL kurkumy
- pol zvitka škorice
- 4 tobolky kardamónu (nemusí byť)
- 800 g jahňacieho mäsa na guláš
- 1 konzerva sekaných paradajok alebo 4 paradajky oblanšírované a nakrájané na malé kocky
- soľ
- 1 menšia brokolica
- 500 g ryže basmati
- 2 klinčeky
- zväzok čerstvého koriandru (nemusí byť)

Ošúpte a na veľké kusy nakrájajte cesnak, cibuľu a zázvor a rozmixujte v mixéri. Vo veľkom kastróli opekajte na oleji túto zmes spolu s čili asi 5 minút. Potom pridajte rímsku rascu, koriander, kurkumu, škoricu a kardamón a miešajte ďalšiu minútu. Pridajte jahňacie nakrájané na kocky a miešajte, kým sa kúsky mäsa opečú zo všetkých strán a mäso sa zatiahne. Potom do kastróla pridajte paradajky, soľ a 200 ml vody. Duste zakryté za občasného miešania, kým mäso nebude mäkké, čiže zhruba 50 minút.

Medzitým v ďalšom hrnci priveďte k varu cca 2,5 litra vody. Brokolicu očistite od pevnej šupky na stonkách a rozoberte na ružičky. Brokolicu vsypte do vriacej vody, dobre osoľte a varte cca 5 minút, kým nebude brokolica al dente.

Zvlášť uvarte aj ryžu basmati. Nezabudnite na to, že basmati sa nevarí ako bežná ryža, ale vsype sa do veľkého množstva vriacej osolenej vody. Ja pridávam ešte aj 2 klinčeky. Potom ryžu varíme cca 15 minút a zcedíme.

Keď je jahňacie udusené domäkka, skontrolujeme ešte nazáver slanosť a vsypeme do karí brokolicu a jemne zamiešame. Servírujeme s ryžou a posypeme nasekaným koriandrom.

Ultrarýchle špagety s avokádovo-koriandrovým pestom

$
0
0
Mala som doma prebytok koriandru. Po chvíli googlenia a vlastne improvizácie som vykúzlila tento skvelý recept. Celé varenie trvá 10-15 minút, náročnosť je rovnaká ako pri varení párkov a pritom navaríte absolútne parádnu večeru. Takto sa mi to páči!

Ingrediencie pre 2 porcie:
- 250 g špagiet
- 1 mäkké avokádo
- veľký zväzok čerstvého koriandru
- 1 malinký strúčik cesnaku
- šťava z polovice citróna
- 1 veľká hrsť nastrúhaného parmezánu
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ

Špagety uvarte v osolenej vody al dente. Zatiaľ do mixéra vhoďte dužinu avokáda, umyté a osušené lístky koriandru, cesnak, citrónovú šťavu, parmezán, korenie a soľ. Ak chcete, možete pridať aj trochu olivového oleja. Mixujte, kým vám nezvykne hladká zelená pasta. Ochutnajte ju a podľa potreby dosoľte alebo dokoreňte. Špagety po uvarení sceďte a hneď premiešajte s avokádovo-koriandrovým pestom a podávajte.

Risotto s hráškom a slaninou

$
0
0
Prečo nazývam svoje jedlo risotto a nie normálne rizoto? Normálne používam slovenské ekvivalenty kde to len ide a snažím sa udržovať aspoň akú-takú jazykovú čistotu. Ale rizoto totižto nie je ekvivalentom talianskeho risotta. Pod slovenským rizotom rozumieme tie bizarné tri kopčeky ryže zmiešané s mrazenou zeleninou a kockami masa posypané strúhaným eidamom. Pod talianskym risottom rozumieme tekutejsiu hmotu zo specialnej ryze na risotto, v ktorej je citit chut bieleho vina a vari sa za staleho miesania postupnym prilievanim tekutiny. Toto vymedzenie termínov mi príde byť logické aj praktické. A keď budete niekde v reštaurácii a v jedálnom lístku bude napísané risotto a oni vám donesú rizoto, aké ste jedávali roky v školskej jedálni, môžete im smelo prehovoriť do duše.

Síce je toto prvý recept na risotto na mojom blogu, nie je to po prvý krát, čo ho varím. Najviac mi zatiaľ učarovalo hubové a karfiólovo-gorgonzolové risotto podľa receptov z knihy od Marcela Ihnačáka Radosť variť. Včera som ale konečne vyskúšala aj ďalšiu slaninovo-hráškovú verziu. A s obrovským úspechom. Určite som ho nevarila naposledy.

Ingrediencie na 3 porcie:
- 250 g slaniny
- 1 veľká šalotka, prípadne stredná cibuľa
- 1 a pol šálky ryže na risotto
- 1 šálka vína
- cca 3 šálky horúceho slepačieho vývaru
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- pol šálky nastrúhaného parmezánu
- 3/4 šálky mrazeného hrášku

V kastróli s hrubým dnom alebo vo veľkej panvici opečte slaninu, kým nebude chrumkavá. Slaninu vyberte a odložte zatiaľ bokom. Vypečený tuk nechajte v kastróli. Ak treba, pridajte ešte trochu olivového oleja a opečte na ňom nadrobno nakrájanú šalotku. Keď šalotka zhnedne, pridajte ryžu a miešajte cca 3 minúty. Potom prilejte víno a miešajte, kým ho ryža absorbuje. Potom postupne pridávajte po jednej naberačke slepačieho vývaru (ďalšiu naberačku pridajte až vtedy, keď do ryže vsiakne ta predchádzajúca) a stále miešajte cca 20 minút, kým nebude ryža uvarená. Ochutnajte a v prípade potreby pridajte korenie alebo soľ. Na záver pridajte hrášok, slaninu a parmezán. všetko premiešajte a hneď dajte dole zo sporáka. Podávajte ihneď.

Pečené morčacie stehno na víne s gratinovanými zemiakmi s parmezánom a špargľou

$
0
0
Tento recept na pečené morčacie na víne je klasika, ktorá vždy chutí fantasticky. Úplne sa rozplýva na jazyku! V pôvodnom recepte bolo uvedené bravčové mäso, ja však nedám dopustiť na morčaciu verziu. Vždy ho u nás doma piekla vlastne mama a ja som sa teraz po prvý krát pokúsila urobiť ho sama v Berlíne. Podarilo sa mi kúpiť dokonca vrchné morčacie stehnou aj s kožou, čo spôsobilo, že to bolo ešte fantastickejšie ako predtým. Koža nedovolí mäsu počas pečenia vysušiť sa a taktiež máte napokon na povrchu mäsa úžasnú chrumakvú kôrku.

Ako príloha sa skvele hodia tieto gratinované zemiaky, ale viem si predstaviť aj gnocchi alebo ryžu. Keďže aj zemiaky aj mäso sa pečie v rúre, začnite najskôr mäsom. Mäso chutí najlepšie, keď trochu postojí a zemiaky sú najlepšie práve dochrumkava upečené.

Pečienka na víne (5 porcií):
zdroj: Albert v kuchyni, september 2009
- 1 kg bravčového pleca v celku alebo 1 vrchné morčacie stehno, vykostené
- lístky ostrhané zo 6 vetvičiek rozmarínu a nadrobno nasekané
- nastrúhaná kôra z 1 citróna
- 4 strúčiky cesnaku, nakrájané na plátky
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- 1/2 ČL čerstvo nastrúhaného muškátového oriešku
- 4 PL olivového oleja
- 250 ml dobrého bieleho vína

K polovici rozmarínu pridajte nastrúhanú kôru z citróna, na plátky nakrájaný cesnak, soľ, korenie, muškátový oriešok, polovicu oleja a premiešajte. 

Zo všetkých strán ho potrite mäso marinádou. Zviažte ho prírodným špagátom do rovnako vysokej i širokej rolky, aby sa mäso prepieklo rovnomerne. Nechajte 5 hodín ležať v chlade.

Zvyšný olej nalejte do pekáča a rozpáľte ho na strednom ohni na sporáku. Zo všetkých strán na ňom opečte mäso, len aby sa zatiahlo. Zložte z ohňa, pridajte zvyšný rozmarín a pekáč aj s mäsom vložte do rúry rozohriatej na 180 stupňov na spodnú mriežku a pečte zakryté, kým nebude prepečené a mäkké. Počas pečenia mäso pravidelne podlievajte vínom a mäso tiež obracajte. Na záver pečte ešte 20 minút neodokryté, aby chytilo farbu a kôrku. Najlepšie chutí na druhý deň.


Gratinované zemiaky (5 porcií):
- 1 kg zemiakov, nakrájaných aj so šupkou na polcentimentrové kolieska
- 1 cibuľa, nakrájaná na plátky
- 1 kopcovitá ČL nastrúhaného muškátového orieška
- 2 strúčiky cesnaku, prepučené
- 2 bobkové listy
- 250 ml smotany na šľahanie
- 4 ČL soli,
- čerstvo mleté čierne korenie
- nasekané lístky z hrsti vetvičiek čerstvého tymiánu
- 3 hrste nastrúhaného parmezánu

Zemiaky zmiešajte s cibuľou, muškátovým orieškom, cesnakom, bobkovými listami, smotanou, soľou, korením, s dvoma tretinami tymiánu a dvoma tretinami parmezánu. Presypte zmes do pekáča a ten zakryte vrchnákom alebo ho pevne zatvorte alobalom. Vložte do rúry rozohriatej na 220 stupňov. Nechajte takto zemiaky variť pod vrchnákom/alobalom cca 30 minút, kým nebudú uvarené. Zemiaky potom posypte zvyšným parmezánom a tymiánom a pečte odokryté, kým zemiaky nezozlatnú a nebudú na povrchu chrumkavé.


Špargľa:
Očistite stonky špargle škrabkou na zemiaky do troch štvrtín, vrchné púčiky netreba čistiť. Odrežte zdrevnatelé konce. Vhoďte ich do osolenej vriacej vody a varte 5 minút.

Pomarančový raňajkový koláčik

$
0
0
Normálne by som to nazvala bábovkou, keby som mala bábovkovú formu. Alebo sladkým raňajkovým bochníkom, keby som mala podlhovastú formu. Podstatné je ale to, že je to skvelý koláčik, ideálny ku káve. A pri jeho pečení prevoniate celý dom! 

Ja osobne som odporca bábovkoidných koláčov, ktoré sú len zo samotného cesta, lebo ich považujem za málo sexy. Chcela som však urobiť radosť señorovi, lebo on ich miluje a pripomínajú mu detstvo. A po upečení a ochutnaní so sklonenou hlavou priznávam, že veľmi chutí aj mne. Už frflať nebudem, sľubujem.


recept z Donna Hay Magazine
Ingrediencie:
- 125 g zmäknutého masla
- 162 g kryštálového cukru
- 2 vajcia
- 225 g polohrubej múky
- 1 a štvrť čajovej lyžičky prášku do pečiva
- 1 polievková lyžica mlieka
- nastrúhaná kôra z 1 pomaranča
- 4 polievkové lyžice pomarančovej šťavy
Poleva:
- 80 g práškového cukru
- cca 2 polievkocé lyžice pomarančovej šťavy
- nastrúhaná kôra z 1 pomaranča


Predhrejte rúru na 180 stupňov. Bábovkovú formu alebo podlhovastú formu na chlebík (20x10 cm) alebo kruhovú formu o priemere 18 cm vymažte maslom. Múkou vysypte len dno formy.

V mise vyšľahajte maslo s cukrom do peny, postupne pridávajte vajcia a stále šľahajte. Na dva krát preosejte do misy múku a prášok do pečiva a stále šľahajte. Na záver pridajte pomarančovú kôru, šťavu a mlieko a ešte minútu šľahajte, kým bude cesto krásne spojené. Cesto dajte do pripravenej formy a pečte cca 40 minút, kým z neho nevytiahnete čistú špajdľu.

Upečený koláč nechajte vychladnúť a až potom ho vyklopte z formy.

Na polevu zmiešajte metličkou cukor s pomarančovou kôrou a šťavou, aby vám vznikla hustá pasta. Ak treba, pridajte ešte opatrne trošku pomarančovej šťavy. Hotovú pastu rozotrite po povrchnu koláča.

Kurča s arašidovou omáčkou satay a šalátom z čínskych rezancov podľa Jamieho

$
0
0
Konečne som sa dokopala k vyskúšaniu ďalšieho receptu z knihy od Jamieho Olivera: 30 minút v kuchyni. To, že 30 minút na prípravu týchto jedál rozhodne nestačí, som zistila už dávno. Každopádne je to kniha plná skvelých receptov a stojí za to ich vyskúšať. Tento recept na mojej stránke je trošku upravený, nejde o úplnú kópiu Jamieho. Jedlo chutilo božsky. Prišla som si na svoje: tona koriandru a arašidová omáčka. Krása.

Ak chcete vidieť ďalšie Jamieho 30minútové menu v mojom prevedení, kliknite na recept na zelerovú remuládu so schwarzwaldskou šunkou, mozzarellou v peste a chlebom plneným zeleninou alebo na tieto čínske rezance s hovädzím steakom, klíčkami a stonkovou brokolicou.

Ingrediencie na 4 porcie:
Omáčka satay
- pol hrste vetvičiek čerstvého koriandru
- polovica malej čerstvej čili papričky
- malý strúčik cesnaku
- 3 riadne kopcovité PL arašidového masla s kúskami arašidov ("crunchy peanut butter")
- 1 PL sójovej omáčky
- 2 cm kúsok čerstvého zázvoru
- 2 limetky
Kura
- 4 celé veľké kuracie prsia bez kože
- med
Rezance
- 250 g sušených čínskych vaječných rezancov
- 100 g nesolených kešu orechov
- 2 hrste cukrového hrášku
- 1 zväzok jarnej cibuľky
- polovica malej čerstvej čili papričky
- lístky z hrsti vetvičiek čerstvého koriandru
- 2 PL sójovej omáčky
- 1 ČL sezamového oleja
- 2-3 PL olivového oleja
- 1 PL rybacej omáčky
- 1 ČL medu

V rúre zapnite funkciu grilu a nechajte ju predhriať. 

Najprv urobíme omáčku satay. Do kuchynského robota dajte zväzok koriandru aj so stonkami, polovicu čili papričky, ošúpený cesnak, arašidové maslo, očistený kúsok zázvoru, kôru z dvoch limetiek a šťavu z jednej z nich (šťavu z druhej použijete v rezancovom šaláte). Všetko zmixujte na pastu a pridajte trochu vody, aby sa trošku zriedila. Pridajte podľa potreby soľ a korenie. Polovicu si odložte do misky a polovicu použijete ako marinádu na mäso.

Kuracie prsia obaľte v polovici omáčky satay, dajte na plech na papier na pečenie a pokvapkajte olivovým olejom. Grilujte 8-10 minút v rúre na hornej priečke.

Rezance pripravte podľa návodu na obale (zalejte vriacou vodou, misu prikryte a nechajte 6 minút postáť). Zatiaľ nakrájajte jarné cibuľky a cukrový hrášok na tenké plátky, nasekajte koriander aj čili. Rezance sceďte, prepláchnite studenou vodou a zmiešajte s cukrovým hráškom, jarnou cibuľkou, čili, koriandrom, sójovou omáčkou, sezamovým i olivovým olejom, rybacou omáčkou, medom a šťavou z 1 limetky, ktorá vám zostala z omáčky satay. Na panvici nasucho opečte kešu orechy pár minút. Keď sú opečené, prisypte všetok rezancový šalát a opekajte pár minút, kým trochu zhnedne.

Podávajte rezancový šalát s na plátky nakrájaným kuraťom a omáčkou satay. Pred podávaním môžete ešte na šalát nasypať čerstvý nasekaný koriander.

Fish & Chips: Indická verzia Jamieho Olivera

$
0
0
Zdroj: www.notonthehighstreet.com
Poznáte britský Jamie Magazine? Je to časopis Jamieho Olivera, o ktorom sa všade dočítate, aký je úžasný. A ja môžem len potvrdiť. Momentálne sa snažím v Berlíne skamarátiť s nemeckou verziou časopisu, ale bolí ma z toho srdce. 

V septembrovo-októbrovom čísle britskej verzie, ktoré bolo venované indickej kuchyni, bol tento zaujímavý recept a ja som sa rozhodla ho vyskúšať. Robila som ho bez hráškového dalu, ale prepíšem vám sem recept, keby ste si to chceli urobiť kompletné.

Ingrediencie:
Vyprážaná ryba
- 75 g pasty korma
- kôra a šťava z 1 citróna
- 600 g bielomäsej ryby, nakrájanej na hrubé pruhy
- 180 g strúhanky
- malá hrsť kari lístkov (nemusí byť)
- 1 ČL garam masaly
- olivový olej
- 2 vajcia
- hladká múka
Pečené zemiaky
- 750 g zemiakov
- 2 PL olivového oleja
- 1 ČL horčicových semienok
- 1/2 ČL rímskej rasce
- 1 kopcovitá ČL garam masaly
- čili podľa chuti
- 1 citrón
Hráškový dal
- 1 malá cibuľa
- 1 ošúpený strúčik cesnaku
- kúsok zázvoru o veľkosti palca, ošúpený
- 1 malá čili paprička
- 1 PL oleja
- 1 hrsť kari lístkov
- 1/2 ČL kurkumy
- 1 ČL senovky gréckej
- 2 ČL horčičných semienok
- 300 g sušenej červenej šošovice
- 200 g mrazeného hrášku

Ryba: Zmiešajte ryby s pastou korma a citrónovou kôrou a šťavou v miske. Misku zakryte a dajte do chladničky na pol hodinu. 

Zemiaky: Rúru predhrejte na 200 stupňov. Zemiaky nakrájajte na hrubšie mesiačiky a predvarte v osolenej vode 10 minút. Zemiaky potom sceďte, chvíľu počkajte, kým sa vyparí zvyšná voda a pridajte olej, horčičné semienka, rímsku rascu, garam masaly, kôru z citróna a čili. Premiešajte a vysypte na plech. Citrón bez kôry, ktorý nám zostal, nakrájajte na mesiačiky a hoďte ho k zemiakom na plech. Pečte cca 30 minút do chrumkava.

Hráškový dal: Kým sa pečú zemiaky, pripravte dal. V mixéri nahrubo nasekajte cibuľu, cesnak, zázvor a čili.  Na oleji opečte krátko kari lístky, kurkumu, senovku grécku a horčičné semienka. Pridajte zmes cibule, cesnaku a zázvoru a opekajte ďalšie dve minúty. Prisypte šošovicu a prilejte 750 ml vody. Varte zakryté 15 minút, občas zamiešajte. Keď je šošovica už takmer uvarená, pridajte hrášok a varte ďalších 5 minút. Nazáver všetko zmixujte.

Ryba: V mixéri zmixujte strúhanku s kari lístkami, garam masalou a zmes nasypte do hlbokého taniera. Do ďalších tanierov dajte múku a rozšľahané osolené vajíčka. Kúsky ryby vyberte z chladničky, otraste z marinády, obaľte v múke, potom vajíčkach a napokon v ochutenej strúhanke. Vyprážajte na rozpálenom oleji z každej strany po 4 minúty.

Rybu servírujte s pečenými zemiakmi, hráškovým dalom a prípadne aj kúskami citrónu alebo hlávkovým šalátom, ako som to urobila ja.

Vraj tá najlepšia tvarohová bábovka

$
0
0
V rebríčku najlepších receptov z Apetitu je aj táto tvarohová bábovka. Vraj preto, lebo ostane vláčna ešte veľa dní po upečení a že jednoducho chutí božsky. Mne na nej imponovalo to, že chutí naozaj extra tvarohovo a sviežo. A keď ju polejete bielou čokoládou ako ja, bude to ešte väčšia paráda :-) 

P. S.: Jedno malé odporúčanie: pečte ju len do bábovkovej formy alebo do podlhovastej formy na sladké chlebíky. Nepečte ju v takej forme ako ja, lebo aj vy budete mať problém dosiahnuť, aby sa bábovka v strede dopiekla a po povrchu ešte nečernela.

Marocké jahňacie mäsové guľky s koreneným kuskusom

$
0
0
Ešte pred dvoma týždňami som robila tento skvelý kuskus s jahňacím. Jedlo bolo nenáročné na prípravu, nesmierne chutné a hlavne sa naň hodí tona nasekaného čerstvého koriandru, čo je pre mňa nebom na zemi.

Inšpirácia: BBC Good Food
Mäsové guľky:
- 2 ČL mletej rímskej rasce
- 2 PL mletého koriandru
- 50 g strúhanky
- 1 strúčik cesnaku, rozpučený
- 500 g mletého jahňacieho
- 1 vajce
- riadna hrsť mätových lístkov, nadrobno nasekaná
- 2-3 PL oleja
Korenený kuskus:
- 2 biele alebo červené cibule
- 3 cukety
- 3 PL oleja
- 400 ml kuracieho vývaru
- 2 PL korenia harissa (alebo zaimprovizujte a pripravte si rozpučené 3 strúčiky cesnaku, 1 kopcovitú ČL mletej červenej papriky, 1 ČL mletého koriandru a trochu čili)
- 300 g kuskusu
- 1 veľká PL masla
Na záver:
- 150 g jogurtu (ja som ho nepoužila, ale uznávam, že sa to veľmi hodí)
- hrsť mätových lístkov alebo zväzok koriandru, nasekaný
- 1 citrón

Dobre zmiešajte rímsku rascu, koriander, strúhanku, cesnak, mäso, vajce a mätu a vymodelujte cca 16 guliek. Na panvici rozpáľte olej a guľky opečte z každej strany, kým nebudú vo vnútri dopečené. Guľky tiež môžete opiecť na panvici z každej strany len krátko a potom dopiecť na plechu v rúre pri 200 stupňov asi 20 minút.

Na panvici na oleji opečte 2 cibule nakrájané na tenké polkruhy cca 15 minút úplne domäkka. Cibuľu dajte bokom a na panvici opečte cukety nakrájané na hrubšie hranolčeky. Cukety neopekajte do úplného zmäknutia. Na záver ich osoľte, okoreňte a tiež dajte bokom.

Kurací vývar priveďte v hrnci k varu a naraz pridajte harissu, a maslo. Iba rýchlo premiešajte, dajte preč z ohňa, prisypte kuskus a nechajte postáť zakryté 5 minút. Potom kuskus premiešajte vidličkou a zamiešajte do neho cibuľu a cuketu.

Na taniere rozdeľte kuskus, mäsové guľky, každú porciu posypte mätou alebo koriandrom. Na každú porciu môžete dať aj trochu bieleho jogurtu. Podávajte s mesiačikmi citróna, ktorých šťava sa skvele hodí k mäsovým guľkám.

Mliečna ryža s chrumkavou čerešňovo-kokosovou drobeničkou

$
0
0
Nedávno som čítala staršiu recenziu na jednu berlínsku reštauráciu a nesmierne tam zákazníci chválili mliečnu ryžu s čerešňovo-kokosovou drobeničkou. Predstava tohto jedla ma nadchla a uvedomila som si, že všetky ingrediencie mám doma. Recept som vymyslela sama a bola som nadmieru spokojná :-) Drobenička je skvelá sama o sebe, je trošku žuvačkovitá ako cookies. Proste nebo.

Ak vás nadchol tento recept, určite sa vám bude páčiť aj môj starší recept na Ryžový puding s calamondinom,škoricou a ružovou vodou.

Ingrediencie na 2 porcie:
Drobenička
- 1 kopcovitá PL masla
- 1 a pol PL múky
- 1 a pol PL strúhaného kokosu
- 1 PL kryštálového cukru
- cca 12 čerešní
Mliečna ryža
- 1 veľká hrsť ryže, ideálne ryže na mliečnu ryžu alebo obyčajnej guľatozrnnej
- cca 200 ml - 300 ml mlieka
- cukor podľa chuti

Na drobeničku vymieste rukou zmes masla, múky, kokosu a cukru. Primiešajte aj rozpolené a vykôstkované čerešne. Rozdrobte zmes na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte cca 10-15 minút, kým drobenička nezozlatne a nebude chrumkavá.

Zatiaľ do malého hrnca nasypte ryžu, prilejte cca 200 ml mlieka a priveďte k varu. Pridajte cukor podľa chuti. Za stáleho miešania a prilievania mlieka, keď je treba, varte ryžu domäkka do konzistencie hustej kaše.

Mliečnu ryžu rozdeľte do misiek, pohárov alebo šálok a posypte každú porciu drobeničkou.

Tipy pre budúcich návštevníkov Berlína

$
0
0


Ak sa niekedy vyberiete na výlet do Berlína, uložte si tento link na moju mapu všetkých navštíveniahodných reštaurácii, bufetov, barov, obchodov, tanečných klubov, múzeí a galérií. Urobila som ju na základe vlastných zážitkov plus som naštudovala milión turistických sprievodcov a taktiež recenzií a rebríčkov cool miest v Berlíne. A budem tam aj naďalej pridávať parky, pamätihodnosti a cez Vianoce aj vianočné trhy.

https://maps.google.com/maps/ms?msid=208643385134843660416.0004e31055fcb775359cd&msa=0&ll=52.502495,13.340997&spn=0.003546,0.010568


Aromatické dusené hovädzie na čínsky spôsob

$
0
0


Natrafila som na tento skvelý recept z BBC Good Food a trošku som vám ho upravila. Je to v princípe veľmi jednoduché jedlo: ingrediencie dáte postupne do hrnca a necháte už len pomaly dusiť. Po klasických slovenských, maďarských a poľovníckych gulášoch je to príjemná zmena a zaujímavá exotika. Dusené hovädzie prevoňané korením piatich vôní a badiánom je úžasne hrejivé na jesenný večer. Už som ho varila tri krát a určite sa k nemu budem vracať znova a znova.

Ingrediencie:
- 1,5 kg hovädzieho vhodného na dusenie nakrájaného na väčšie kocky
- 4-5 PL hladkej múky
- olej
- 1 zväzok jarnej cibuľky
- 6 strúčikov cesnaku
- 1 kus zázvoru o veľkosti veľkého palca
- čili podľa chuti
- 1,5 ČL korenia piatich vôní
- 2 hviezdičky anízu/badiánu
- 2 ČL cukru muscovado
- 2 PL ryžového octa
- 3 PL sójovej omáčky
- 500 ml hovädzieho vývaru
Ako príloha:
- zväzok čerstvého koriandru
- jazmínová ryža
- uhorkový šalát (uhorky a zálievka z ryžového octa a cukru) alebo kapustu bok choi pripravenú na pare

Kocky mäsa poprášte múkou a sprudka opečte zo všetkých strán na oleji v kastróli s hrubým dnom. Určite to budete musieť urobiť postupne na viac krát, lebo mäsa je dosť veľa. Opečené mäso dajte zatiaľ bokom. 

Do kastróla, v ktorom ostal výpek z mäsa, pridajte ešte trošku oleja a opečte na kolieska nakrájanú jarnú cibuľku, na kolieska nakrájaný cesnak a nastrúhaný zázvor. Opekajte cca 5 minút a na záver pridajte aj čili, korenie piatich vôní a badián a miešajte ešte minútu. Potom pridajte cukor, ocot, sójovú omáčku, mäso a všetko zalejte vývarom. Duste na slabom ohni kým nebude mäso úplne mäkké.

Podávajte s ryžou, posypané nasekaným koriandrom a s uhorkovým šalátom alebo s bok choi.

Pečené morčacie so zeleným tarhoňovým šalátom a pár viet o tom, prečo by som (ne)mala blogovať

$
0
0
Na mojom blogu za posledný rok skapal pes.

Bolo to spôsobené tým, že som vo svojom živote riešila viaceré výzvy, ktoré ma úplne pohltili a na blog neostal čas. Začalo to projektom "Aneta, preboha konečne už zoštátnicuj" a prešlo to do dvoch súčasných projektov "Zži sa s Berlínom, nauč sa po nemecky a nájdi si prácu" a "Svadba". V tejto fáze som mala kuchyňu o rozmeroch 1 x 2 metre, takže sa gastroroztopaše realizovali veľmi ťažko. A úprimne povedané - oveľa viac by som v tej dobe vedela blogovať o mojom negatívnom dojme z Nemcov alebo o trpkých ťahaniciach so slovenskou matrikou a úradmi, aby mi povolili sobáš s cudzincom. Moje prípravy svadby totižto neboli ani o vyberaní kvietkov, ani o dilemách závoj/nezávoj, vypnuté/rozpustené, DJ/kapela, ani o romantických večerných tréningoch valčíka, ale o byrokracii. Ten zúfalý šesťmesačný boj nás stál kopu sĺz, zúfalosti a jeden nadpriemerný slovenský plat. Nakoniec naša svadba ale dopadla superhyperkrásne. 

A mesiac po svadbe sme odpálili projekt "Hľadanie väčšieho bytu", ktorý vyústil do nekonečnej Odysey "Sťahovanie", ktorá iniciovala výzvu "Pokús sa milovať suseda svojho aj keď je to vyšinutý psychopat, ktorý rád na nás volá policajtov" a tento posledný menovaný projekt prebieha až do súčasnosti.

Teraz sa mi črtá obdobie, kedy by blogovanie bolo opäť mohlo byť reálne. Som však výrazne demotivovaná dvoma faktami. 

Po prvé; mňa samotnú začali foodblogy unavovať. Väčšina z nich, vrátane toho môjho, sú o domácom kuchtení, patlaní a o ochkaním nad jedlom. Idú len po povrchu a dookola opakujú slová záhradka a bio. Ja môj blog beriem len ako kuchársky denník, ako taký moj e-zborník obľúbených receptov. Či to má však prínos aj pre ostatných a či to má zmysel publikovať - to je otázne. Snažím sa totižto vo všeobecnosti robiť veci, čo majú prínos. A neplytvať energiou, časom, peniazmi, jedlom... (aj teraz napríklad uvažujem, či neplytvám časom, keď píšem tento článok).

Po druhé; samotný señor. To, že som sa zaňho vydala, bola jedna z najúžasnejších vecí, čo sa mi v živote prihodila. On je také to zlatíčko, že máte chuť ho len zakryť dekou, dať mu teplé ponožky a horalku, pustiť mu v telke rozprávky a hladkať ho. Vďaka nemu je všetko veselšie a temné chvíle sú znesiteľnejšie. A práve jemu chcem venovať čo najviac zo svojho voľného času. Blog je až na oveľa nižšej priečke.

Či do budúcna môj blog ožije alebo umrie úplne, je ešte stále otázne. Necháme tomu voľný priebeh. Aj tak som zistila, že nemá zmysel nič v živote plánovať, lebo život si robí aj tak čo chce. Takže niekedy je fajn si proste len ľahnúť na nafukovačku a nechať sa odnášať vlnami (a občas pre istotu čeknúť, či nie ste príliš ďaleko od brehu).

A aby som len nekecala naprázdno, mám pre vás predsa len jeden recept:





Pečené morčacie stehno so zeleným tarhoňovým šalátom
Pečené morčacie:
- 1 vrchné morčacie stehno
- olivový olej
- tymián
- 1 citrón
- 2 PL masla
- 4 strúčiky cesnaku, nevyšúpené
- 200 ml bieleho suchého vína (prípadne hydinového vývaru)
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
Tarhoňový šalát:
- 500 g tarhone
- 1 vanička drobného listového šalátu (napr. poľníček, rukola) alebo 3 hrste bazalkových alebo mätových lístkov (nasekaných)
- 2 hrste mrazeného hrášku (Ak používate Bonduelle, stačí ho len nechať rozmraziť. Ak máte inú značku, tak ho po rozmrazení ochutnajte - ak má príliš silnú šupku, radšej ho 2 minúty povarte a potom ihneď sceďte a prepláchnite studenou vodou.)
- 2-3 cukety
- kôra z 2 citrónov, šťava z 1 citróna
- olivový olej

Mäso umyte, osušte a trochu narežte pri kosti. Z oboch strán ho osoľte, okoreňte a posypte tymiánom. Zprudka opečte celý kus mäsa na panvici na troške olivového oleja. Na každej strane ho opekajte cca 3 minúty. Celé stehno potom presuňte do pekáčika. Do pekáčika pridajte aj na kolieska nakrájaný citrón, celé strúčiky cesnaku a všetko podlejte vínom alebo vývarom. Na mäso ešte položte kúsky masla, pekáč zakryte vrchnákom alebo hliníkovou fóliou a pečte cca hodinu a pol pri 180 stupňoch domäkka. Po prvej hodine pečenia vyberte citrón a vyhoďte ho. Mäso napokon odokryte a pečte do zčervenania kožou navrch ešte cca 20 minút pri 220 stupňoch.

Cukety nakrájajte na kocky a opečte ich na panvici na troche olivového oleja, aby boli al dente. Na záver ich osoľte a okoreňte. Uvarte tarhoňu v osolenej vode. Potom ju prepláchnite studenou vodou nasypte do misy. Pridajte olivový olej, hrášok, citrónovú kôru, sťavu, cukety, šalátové listy a všetko dobre premiešajte. Podľa potreby dosoľte alebo dokoreňte.

Kokosová bezé torta s ananásovým krémom a šľahačkou

$
0
0


Máte radi laskonky a piña coladu? Tak potom sa určite zbláznite od rozkoše z tohto chrumkavo-žuvačkovitého kokosového bezé s ananásovým krémom a šľahačkou!

Tieto chvíle mám veľmi rada. Tie momenty, keď objavím novú tutovku, zamilujem sa do nej a som pyšná, že mám novú vychytávku do môjho repertoára. Torta z bezé alebo inak povedané - vrstvená Pavlova nie je žiadnou novinkou, ale ja som sa k nej bohužiaľ dostala až teraz. Chcela som upiecť niečo, pričom poriadne vyvenčím môj nový Kitchen Aid a zároveň som chcela potešiť návšetvu, ktorú sme pozvali na nedeľný obed. Nakoniec to vypálilo úplne skvele! Tá torta je tak neskutočne chutná, že som mala problém sa pred návštevou ovládať a nevzdychať:-D

Ešte malý tip: Ananásový krém v tomto recepte je vlastne pineapple curd. Určite by táto torta chutila aj vo variante s klasickým lemon curdom.

P.S. Moja najsvetlejšia vízia budúcnosti sa momentálne zakladá na vedomosti, že v chladničke mám ešte polovicu celej tejto torty. Ou jé!

Korpus:
- 5 bielkov
- 280 g jemného krupicového cukru
- 2 ČL kukuričného škrobu (maizeny), preosiatého
- 2 ČL bieleho vínneho octa
- 90 g strúhaného kokosu
Ananásový krém /pineapple curd/:
- 2 PL masla
- 400 ml rozmixovaného ananásu na pyré, prípadne 1 rozmixovaný ananásový kompót
- 3 - 5 PL cukru (podľa chuti)
- šťava z 1 citróna
- 1 PL kukuričného škrobu (maizeny)
- 5 žĺtkov
Na dokončenie:
- 400 ml smotany na šlahanie


Pár hodín alebo deň vopred si prichystajte ananásový krém. Do misky dajte všetky ingrediencie na krém a postavte ju do vodného kúpeľa. Na úvod dajte do krému len málo cukru, dochutíte ho neskôr Miešajte, kým krém nezhustne. Ochutnajte ho - mal by byť skôr kyselkavý a nie príliš sladký, pretože kokosové bezé je sladké až až. Pridajte cukor podľa potreby. Ak je krém príliš tekutý, pridajte ešte trochu kukuričného škrobu. Ak zhustnutie krému nemá konca kraja, môžte ho dovariť aj priamo na sporáku bez vodného kúpeľa, ale uistite sa, že používate kvalitný kastrólik s hrubým dnom a varte ho len na úplne slabom ohni. Hotový krém nechajte úplne vychladnúť.

Rúru dajte vyhriať na 140 stupňov. Bielky šľahajte pri nízkych otáčkach mixéra tak dlho, kým nebudú úplne pevné. Sneh musí po vytiahnutí mixéra tvoriť špičky. Potom postupne pridávajte cukor a šľahajte aby bol sneh opäť tuhý, lesklý a zároveň bez bublín. Cukor musí byť úplne rozpustený (chyťte sneh medzi prsty a ak necítite kryštáliky, tak je to fajn). Potom pridajte maizenu a ocot a ešte minútu šľahajte. Na záver vmiešajte kokos špachtľou alebo veľkou varechou.

Na dva plechy rozprestrite papiere na pečenie si nakreslite na každý plech 2 kruhy o veľkosti dezertného tanierika (môžete ho rovno obkresliť ceruzkou). Nechajte medzi kruhmi aspoň 2 cm priestoru, lebo korpusy trochu napuchnú. Sneh rozotrite rovnomerne do všetkých 4 kruhov .

Plechy vložte do rúry a pečte 1 hodinu. Počas tejto prvej hodiny rúru neotvárajte! Po hodine plechy vymeňte a pečte ešte 20 minút. Potom rúru vypnite, pootvorte dvierka a bezé v nej nechajte dosušiť, kým úplne nevychladne (to môže trvať aj 3 hodiny). 

Vyšľahajte smotanu na šľahanie. Na servírovací tanier položte prvý korpus, natrite ho štvrtinou ananásového krému a štvrtinou šľahačky. Potom ho priklopte ďalším korpusom a opäť ho natrite krémom a šľahačkou. Postup zopakujte ešte 2x.

Dezert môžete podávať hneď alebo ho dajte na 1-3 hodiny do chladničky. Tam síce trochu zvlhne, ale bude sa o niečo lepšie krájať. Pri podávaní sa však neľakajte, že sa torta bude drobiť a rozpadávať. Inak to nejde, esteticky táto torta nie je nič moc. Ale tá chuť!!!

Ak nechcete robiť vrstvenú bezé tortu, môžete urobiť aj klasickú jednoposchodovú - čiže Pavlovu. Napríklad ríbezľovú alebo karamelovú s karamelizovanými orieškami alebo jednotlivé menšie pre každého hosťa, ako napríklad tieto s mangom a kandizovaným zázvorom.

Kokosovo-ananásové cupcakes podľa Hummingbird Bakery

$
0
0

Nejako ma tá kokosovo-ananásová kombinácia chytila za srdce a rozhodla som sa pre hostí na zajtrajšiu kolaudačnú párty upiecť takéto parádne cupcakes podľa receptu z knihy slávnej americkej cukrárne Hummingbird Bakery.

Pri pečení cupcakes som doteraz dosť chaosila a cesto i krém nikdy nemali takú konzistenciu, akú by mali mať. Dnes som ale prvý krát piekla cupcakes s Kitchen Aidom a odrazu všetko frčalo ako má a moje cupcakes chutia presne tak ako tie originály, ktoré som jedla pred pár rokmi v Londýnskej pobočke Hummingbird Bakery. Pyšná som!

Dávka na 12 košíčkov:
Cesto:
- 120 g hladkej múky
- 140 g kryštálového cukru
- 1 a pol ČL prášku do pečiva
- štipka soli
- 40 g zmäknutého masla
- 120 ml kokosového mlieka
- 1/2 ČL vanilkového extraktu
- 1 vajce
- polovica plechovky ananásu
- strúhaný kokos
Maslový krém:
- 80 g zmäknutého masla
- 250 g preosiateho práškového cukru
- 25 ml kokosového mlieka

Rúru predhrejte na 170 stupňov. Do misy nasypte múku, cukor, prášok do pečiva, soľ a maslo. Ak používate kuchynský robot typu Kitchen Aid, použite tento nástavec. Začnite šľahať pomaly na strednej rýchlosti a trpezlivo šľahajte, až kým nebudete mať zmes pieskovitej konzistencie.

Potom pridajte kokosové mlieko, vanilkový extrakt a pomaly šľahajte, až kým nevznikne hladká zmes. Napokon pridaje vajce a mixujte opäť až do vytvorenia hladkej homogénnej hmoty.

Do plechu pre 12 košíčkov vložte papierové košíčky a rovnomerne do nich rozdeľte kúsky ananásu. Potom do košíčkov rozdeľte aj cesto a naplňte košíčky do dvoch tretín.

Vložte cupcakes do rúry a pečte 20-25 minút. Po 20 minútach skontrolujte cesto špajdľou - ak vyjde von čistá, cupcakes sú už upečené. Nechajte cupcakes úplne vychladnúť. 

Urobte maslový krém. Do misy dajte maslo a cukor a začnite celú zmes najskôr pomaly šľahať (ak používate kuchynský robot, opäť použite ten istý nástavec ako pri ceste). Majte trpezlivosť a čakajte, až kým sa zmes nespojí. Potom pridajte kokosové mlieko. Napokon šľahajte krém na najvyššej rýchlosti mixéra 5-10 minút, kým nebude krém nadýchaný a snehovo biely.

Krémom potrite vychladnuté cupcakes a posypte ich strúhaným kokosom.

Mäsové guľky s teriyaki omáčkou, ryžou a fantastickým pikantným šalátom

$
0
0
Zbožňujem teriyaki omáčku a neviem sa jej nabažiť. Mám ju rada napríklad s týmito kuracími špízmi a čínskymi rezancami alebo ako omáčku ku grilovaným kačacím prsiam. Tentokrát som ju vyskúšala s mäsovými guľôčkami. Je to paráda! A odporúčam najmä tento perfektný feniklovo-redkvičkovo-uhorkový šalát s pikantným zázvorovým dresingom. Je úžasný a skvele sa hodí k rôznym ázijským jedlám. Enjoy!

Mäsové guľôčky:
- 500 g mletého bravčového mäsa, prípadne mix bravčového a hovädzieho
- 1 vajce
- 1 hrsť strúhanky
- 1 drvený strúčik cesnaku
- nastrúhaný kúsok zázvoru o veľkosti cca 2 palcov
- 2 jarné cibuľky, nakrájané úplne najemno
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- rastlinný olej na opekanie na panvici

Teriyaki omáčka:
- pol šálky sójovej omáčky
- štvrť šálky hnedého cukru
- pol šálky vody
- 1 PL sezamového oleja (prípadne iného rastlinného)
- 1 PL octa, idálne ryžového
- nastrúhaný kúsok zázvoru o veľkosti cca 1 palca
- 2 PL kukuričného škrobu /Gustin/
- 1 PL sezamu (nemusí byť)

Feniklovo-redkvičkovo-uhorkový šalát s pikantným zázvorovým dresingom:
- polovica zväzku redkvičiek
- 1 fenikel
- polovica uhorky
- 1 kopcovitá ČL cukru
- 2 PL ryžového octa
- 1 PL sójovej omáčky
- 1 PL sezamového oleja, prípadne olivového
- nastrúhaný kúsok zázvoru o veľkosti cca 1 palca

Ako príloha:
- jazmínová ryža alebo môžete použiť hnedú dlhozrnnú ryžu ako ja

Zmiešajte všetky ingrediencie na mäsové guľôčky a mokrými rukami vytvarujte guľôčky o veľkosti väčších vlašských orechov. Dajte variť ryžu. Opečte mäsové guľky (radšej aj na dve dávky) na panvici zo všetkých strán, dokopy asi 8 minút.

Zatiaľ si v miske zmiešajte všetky ingrediencie na teriyaki omáčku okrem sezamových semienok. Keď doopekáte aj poslednú dávku mäsových guľôčok, vylejte olej z panvice, utrite ju papierovým obrúskom a naspäť do nej nasypte guľôčky. Nechajte ich hriať na miernom plameni a nalejte na ne omáčku. Miešajte, kým omáčka neprejde varom a nezhustne vďaka škrobu. Celé jedlo nazáver posypte sezamom.

Do misy nasypte na kolieska nakrájanú uhorku, redkvičku a fenikel nakrájaný na polmesiačiky. Pridajte ingrediencie na dresing a dobre premiešajte.

Mäsové guľky s teriyaki omáčkou podávajte s ryžou a feniklovo-redkvičkovo-uhorkovým šalátom.

Karfiolový steak s pyré: jednoduchá rýchla vegetariánska večera z dvoch ingrediencií

$
0
0
Karfiolový "steak" nie je už až taká novinka. Prvý krát som ho videla u Zuzky. Vtedy ma to nenadchlo, pretože som nebola zrovna karfiolový nadšenec. Vždy som poznala len karfiol varený a vyprážaný. Nuda. Veľký karfiolový fanúšik sa zo mňa stal až keď som zistila, že z karfiolu sa dá urobiť úžasne karfiolové karí s kokosovým mliekom a kešu orieškami alebo tentošalát z pečeného karfiolu a cíceru od Andrejky, na ktorom som sa stala závislá a už som ho robila nespočetne veľa krát.

Tento môj karfiolový steak s karfiolovo-zemiakovým pyré je prudko primitívny a zároveň skvelý. Vždy ma poteší, keď objavím jednoduchý recept, ktorý má v sebe čaro. Mne veľmi chutil s kyslými uhorkami, ale môžete si k nemu smelo urobiť aj šalát. 

Ingrediencie na 2 porcie:
- 1 menší karfiol
- 3 väčšie zemiaky
- 4 PL olivového oleja
- cca 1 - 2 dcl mlieka
- 3 PL masla
- 1 zarovnaná ČL nastrúhaného muškátového orieška
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ

Rúru predhrejte na 180 stupňov. Karfiol umyte a vyrežte zo stredu dva plátky, ktoré budú obsahovať kmeň. Zvyšné karfiolové ružičky očistite a dajte bokom.

Očistite zemiaky, nakrájajte ich na kocky a dajte ich variť do vriacej vody na 10 minút.

Oba steaky osoľte a okoreňte z oboch strán. Na panvici rozohrejte olivový olej a postupne každý steak na nej opečte z oboch strán 4 a 4 minúty. Potom ich položte na do pekáčika alebo na plech a pečte ešte v rúre 15 minút.

Po 10 minútach varenia zemiakov prisypte do hrnca aj zvyšné karfiolové ružičky a varte ich spolu so zemiakmi ešte ďalších cca 8 minút - kým zemiaky i karfiol budú mäkké. Potom zeleninu sceďte, pridajte do hrnca mlieko, maslo, muškátový oriešok a soľ. Všetko zmixujte na hladké pyré. Ochutnajte ho a pridajte ešte mlieko alebo soľ podľa potreby.

Cheeseball

$
0
0
Opäť som po dlhšej dobe urobila cheeseball. Rozhodla som sa len apdejtnúť tento môj starší príspevok o cheeseball z roku 2011. Cheeseball je perfektné fingerfood: len si keksíkom oddžobnete trochu z cheeeseball a šup rovno do úst:-) 

Cheeseball je skladačka, ktorú si môžete upraviť podľa svojich chutí. Ako základ použite syr typu Philadelphia alebo Lučina a doplňte ho syrom s výraznou chuťou: napríklad syrom so zelenou plesňou alebo pikantným tvrdým syrom alebo parmezánom. A potom to už len stačí doladiť detailami ako napríklad cibuľka, citrónová kôra, orechy, bylinky alebo sladký komponent ako brusnice. 

Toto je moja obľúbená zostava:
- 200 g syra typu Philadelphia alebo Lučina
- 150 g gorgonzoly
- 1 jarná cibuľka, nakrájana úplne najemno
- kôra z polovice citróna
- 3 PL sušených brusníc
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- hrsť žeruchy
- slané sušienky

Gorgonzolu roztlačte vidličkou a dobre zmiešajte s Philadelphiou. Dobre zmiešajte s jarnou cibuľkou, citrónovou kôrou, brusnicami a dochuťte korením a soľou. Mokrými rukami vyformujte z hmoty guľu a položte ju do stredu servírovacieho taniera alebo misy. Posypte celú guľu žeruchou. Dookola nasypte vaše obľúbené slané sušienky.

Ako som už spomínala, do cheeseball sa úžasne hodia aj orechy a bylinky. V tejto mojej syrovej guli zo Silvestra 2011 síce nie sú brusnice, ale je tam petržlenová vňať a celá guľa je obalená vo vlašských orechoch:
Viac o Silvestri 2011 a viac receptov na párty jedlo nájdete tu

Kakaovo-čerešňová bezé torta

$
0
0
Pred troma týždňami som prvý krát robila tortu z bezé (resp. vrstvenú Pavlovu); bola kokosovo-ananásová a absolútne som sa do nej zamilovala. Chcela som ďalej zaexperimentovať s bezé tortami a preto som tentokrát urobila túto variáciu na spôsob schwarzwaldskej torty.

Bezé torta je tak trošku škaredá, príšerne sa servíruje a jednotlivé porcie na tanieriku nevyzerajú zrovna dokonale, ale chuťovo je to neskutočný zážitok!

Korpus:
- 5 bielkov
- 280 g jemného krupicového cukru
- 2 ČL kukuričného škrobu (maizeny), preosiatého
- 2 ČL bieleho vínneho octa
- 3 PL preosiateho kakaa
Čerešňová vrstva:
Ak je čerešňová sezóna, určite jednoducho len vykôstkujte čerstvé čerešne a jednoducho ich naukladajte na jednotlivé poschodia torty. Ak sezóna nie je, budete potrebovať:
- šťava z 1 citróna
- 2-3 PL kukuričného škrobu (maizeny)
- 1 čerešňový kompót (7 dcl)
Na dokončenie:
- 400 ml smotany na šlahanie


Pár hodín alebo deň vopred si prichystajte čerešňový puding. Kompót sceďte a šťavu zachyťte. Vlejte šťavu do malého hrnca a priveďte ju k varu. Pridajte citrónovú šťavu. Ochutnajte ju a pridajte cukor, ak to pokladáte za potrebné. V 4 lyžiciach vody si rozmiešajte 2 lyžice kukuričného škrobu a prilejte škrob do čerešňovej šťavy za stáleho miešania. Miešajte, kým nezhustne na pudingovú konzistenciu. Ak je príliš riedky, v troche vody rozmiešajte ešte cca 1 lyžicu škrobu a opäť ho pridajte do pudingu. Hotový puding nechajte úplne vychladnúť.

Rúru dajte vyhriať na 140 stupňov. Bielky šľahajte pri nízkych otáčkach mixéra tak dlho, kým nebudú úplne pevné. Sneh musí po vytiahnutí mixéra tvoriť špičky. Potom postupne pridávajte cukor a šľahajte aby bol sneh opäť tuhý, lesklý a zároveň bez bublín. Cukor musí byť úplne rozpustený (chyťte sneh medzi prsty a ak necítite kryštáliky, tak je to fajn). Potom pridajte maizenu, kakao a ocot a ešte minútu šľahajte.

Na dva plechy rozprestrite papiere na pečenie si nakreslite na každý plech 2 kruhy o veľkosti dezertného tanierika (môžete ho rovno obkresliť ceruzkou). Nechajte medzi kruhmi aspoň 2 cm priestoru, lebo korpusy trochu napuchnú. Sneh rozotrite rovnomerne do všetkých 4 kruhov .

Plechy vložte do rúry a pečte 1 hodinu. Počas tejto prvej hodiny rúru neotvárajte! Po hodine plechy vymeňte a pečte ešte 20 minút. Potom rúru vypnite, pootvorte dvierka a bezé v nej nechajte dosušiť, kým úplne nevychladne (to môže trvať aj 3 hodiny). 

Vyšľahajte smotanu na šľahanie. Na servírovací tanier položte prvý korpus, natrite ho štvrtinou čerešňového pudingom a štvrtinou šľahačky. Potom ho priklopte ďalším korpusom a opäť ho natrite pudingom a šľahačkou. Postup zopakujte ešte 2x.

Dezert môžete podávať hneď alebo ho dajte na 1-3 hodiny do chladničky. Tam síce trochu zvlhne, ale bude sa o niečo lepšie krájať. Pri podávaní sa však neľakajte, že sa torta bude drobiť a rozpadávať. Inak to nejde, esteticky táto torta nie je nič moc. Ale tá chuť!!!

Ak nechcete robiť vrstvenú bezé tortu, môžete urobiť aj klasickú jednoposchodovú - čiže Pavlovu. Napríklad ríbezľovú alebo karamelovú s karamelizovanými orieškami alebo jednotlivé menšie pre každého hosťa, ako napríklad tieto s mangom a kandizovaným zázvorom.
Viewing all 191 articles
Browse latest View live