Quantcast
Channel: Aneta Goes Yummi
Viewing all 191 articles
Browse latest View live

Latinskoamerické taštičky empanadas s mletým hovädzím a pórovo-slaninové

$
0
0



Často nalieham na señora, aby sme si doma urobili nejaké latinskoamerické jedlo, ktoré mu bude pripomínať domov. Keď sa ho potom pýtam, že čo je pre neho najnostalgickejšie jedlo, naša debata vždy skončí pri empanadas. Dlho som sa odhodlávala do ich prípravy, pretože som ich vždy jedla len v berlínskych latinskoamerických reštauráciach a ťažko povedať, či boli dostatočne autentické. Napokon sa mi tie moje celkom vydarili a señor tvrdil, že chutia úžasne a aj autenticky. 

Empanadas sú plnené taštičky, ktoré sú najpopulárnejšie ako pouličné jedlo. V rôznych veľkostiach a s rôznymi náplňami si ich môžete kúpiť v celom španielsky a portugalsky hovoriacom svete. Každá oblasť má svoje typické náplne podľa miestnych tradičných surovín. Okrem klasických s mletým hovädzím mäsom môžu byť plnené chorizom, syrom, pórom, slaninou, kuraťom, paprikou, šampiňónmi, mangoldom, rybou, hrozienkami, olivami, vajíčkom, cibuľou, špenátom, papričkami jalapeños a tak ďalej a tak ďalej. Taštičky môžu byť vyprážané alebo pečené. Tie pečené sa robia najmä z maslového krehkého cesta. K empanadas sa podávajú rôzne omáčky, najčastejšie paradajkovo-koriandrová, avokádová, chimichurri, jogurtová, chilli a podobne.

Pri pátraní po tom pravom recepte na empanadas som natrafila na tohto skvelého sprievodcu po svete empanadas. Laylita z Ekvádoru opisuje všetky možné postupy, formy a prípavy empanadas. Môžete si tam nájsť veľa ďalších druhov cesta, náplní a omáčok, s ktorými sa empanadas servírujú. Jej recepty skutočne fungujú, postupovala som podľa nich a všetko skvele klapalo.

Ja som sa rozhodla tentokrát urobiť klasické pečené empanadas s mletým mäsom a potom aj s pórom, slaninou a syrom. Urobila som teda 2 dávky tohto cesta na empanadas a vzniklo mi ich snáď 30. Zvolila som k nim paradajkovo-koriandrovú omáčku, pretože je moja najobľúbenejšia a aj najtypickejšia a taktiež avokádovú, pretože milujem avokádo a podľa najnovších záberov z družice je všetko s avokádom lepšie :-)


Základné cesto na pečené empanadas:
/dávka na 12-15 stredne veľkých empanadas/
- 3 šálky hladkej múky (1 šálka = 300 ml)
- 1/4 ČL soli
- 170 g studeného masla nakrájaného na kocky
- 1 vajce (prípadne 2, ak chcete empanadas aj potrieť vajíčkom, aby sa leskli)
- 8 PL studenej vody

Do mixéra nasypte múku a soľ a nechajte ich zmiešať pri nízkej rýchlosti. Pridajte maslo a 1 vajce a pomaly mixujte, kým nevzniknú veľké hrudky. Pridajte vodu a nechajte cesto mixovať aj ďalej, kým nebude tvoriť jednu veľkú hrudu. Cesto bude aj tak trochu drobivé, ale to je v poriadku. Ak je to nutné, pridajte postupne ešte po trošíčke vody a mixujte ďalej, kým nebude cesto požadovanej konzistencie. 

Cesto rozdeľte na dve polovice, každú polovicu cesta sploštite na hrubú placku. Obe placky dajte do chladničky na 30 minút. Ak ste cesto vypracovávali ručne, bude ho treba chladiť aspoň hodinu. Chladenie cesta napomôže tomu, aby sa vám taštičky počas pečenia nepootvorili a aby nevytiekla náplň.

Predhrejte rúru na 190 stupňov. Cesto vyberte z chladničky, položte ho na pomúčenú pracovnú plochu a rozvaľkajte ho na hrúbku 3 mm. Vykrojte kruhy nožom pomocou malého taniera. Do kruhov vložte cca 2 PL náplne (záleží od veľkosti kruhov, ktoré ste vykrojili). Potrite vodou obvod kruhu cesta. Ak sa veľmi bojíte, že by sa taštičky počas pečenia otvorili a náplň by vytiekla, môžete obvod kruhu cesta potrieť nie vodou, ale vaječným bielkom,čo funguje vlastne ako lepidlo. Preložte kruh cesta napoly a spoj utlačte vidličkou. 

Empanadas pečte postupne po dávkach na plechu vystlanom papierom na pečenie. Poukladajte ich aspoň 3 cm od seba. Ak chcete, aby boli empanadas lesklé, potrite ich rozšľahaným vajíčkom. Pečte každý plech cca 15 - 20 minút - je to veľmi individuálne, závisí od veľkosti empanadas. Každopádne sa riaďte pravidlom, že keď pekne zozlatnú, tak sú až hotové. 


Náplne:

Klasické empanadas z Mendozy plnené mletým hovädzím, vajíčkom a olivami
/dávka na 12-15 stredne veľkých empanadas, čiže presne na dávku cesta uvedenú vyššie/
- 500 g mletého hovädzieho mäsa
- 2 cibule, nadrobno nakrájané
- olivový olej
- 2 PL mletej červenej papriky
- čili podľa chuti
- 1 PL oregana
- 1/2 PL mletej rímskej rasce
- 3 jarné cibuľky, nakrájané najemno
- 3 natvrdo uvarené vajcia, nakrájané na kocky
- 1 veľká hrsť zelených olív, nakrájaných na polovice alebo kolieska
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie

Zmiešajte mäso, papriku, chilli, rímsku rascu, soľ a korenie vo väčšej mise. V panvici rozohrejte olivový olej a opečte na ňom do sklovita nasekanú cibuľu. Pridajte mleté mäso a opekajte za stáleho miešania, kým mäso nebude úplne tepelne upravené. Prisypte olivy, jarnú cibuľku, všetko dobre premiešajte a odložte panvicu bokom. Keď zmes vychladne, primiešajte aj nakrájané vajíčka. 


Empanadas s pórom, syrom a slaninou
/dávka na 12-15 stredne veľkých empanadas, čiže presne na dávku cesta uvedenú vyššie/
- 3 veľké póry
- 250 g slaniny
- 4 hrste nahrubo nastrúhaného vášho obľúbeného tvrdého syra
- čerstvo mleté čierne korenie

Na panvici opečte na kocky nakrájanú slaninu do chrumkava. Slaninu vyberte z panvice tak, aby vám v nej ostal vypečený tuk. Odrežte tmavozelené časti z póru a dôkladne z neho vymyte piesok alebo hlinu. Každý pór nakrájajte na 5 cm dlhé valčeky a každý valček rozrežte aspoň 4x, aby vám vznikli prúžky. V tuku zo slaniny (prípadne pridajte aj trochu olivového oleja, ak vám ho zostalo málo) opečte pór, kým nezmäkne a nezačne hnednúť. Napokon pridajte k póru slaninu, všetko premiešajte, dokoreňte a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí primiešajte syr.


Paradajkovo-koriandrová salsa, zvaná Salsa fresca alebo aj Pico de gallo
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- šťava z 1 limetky
- soľ
- čili podľa chuti
- 4 paradajky
- polovica zväzku koriandru

Zeleninu a koriander nasekajte na čo najjemnejšie a zmiešajte spolu s čili, limetkovou šťavou a soľou. Podávajte ihneď.


Avokádová salsa
- 1 avokádo
- 1 strúčik cesnaku
- šťava z 1 limetky
- soľ
- čili podľa chuti (môžete vynechať)
- polovica zväzku koriandru

Avokádo roztlačte vidličkou na kašu. Cesnak a koriander nasekajte na čo najjemnejšie a zmiešajte spolu s avokádom, čili, limetkovou šťavou a soľou. Podávajte ihneď.

Rüblitorte: švajčiarska mrkvovo-mandľová torta

$
0
0

Pred dvoma týždňami sme sa so señorom vybrali do Markthalle Neun v berlínskom Kreuzbergu. Je to krytá štýlová tržnica s kvalitnými potravinami a produktami. Veľká časť stánkov predáva priamo hotové jedlo, takže je to aj skvelé miesto na víkendový obed. Señor si tam dal tú najúžasnejšiu pizzu akú som kedy jedla (ukradla som mu z nej, pretože voňala neodolateľne) s byvoliou mozzarellou, paradajkami a bazalkou a ja som sa nevedela rozhodnúť medzi stánkom s koláčmi a stánkom s neodolateľnými stánkom s barbecue rebierkami, bôčikom a "pulled pork" sendvičmi, čiže sendvičmi plnenými bravčovým mäsom pečeným dlho pri nízkej teplote, až kým sa mäso nerozplýva na jazyku. 

Nakoniec som si kúpila v stánku s koláčmi úžasnú Rüblitorte. Chutila tak osudovo, že som po príchode domov hneď zamierila na Google a zistila som, že Rüblitorte je klasická švajčiarska mrkvová torta s veľkým podielom mletých mandlí v ceste. Rozhodla som sa pokúsiť doma upiecť presnú kópiu tej z Markthalle Neun a podarilo sa mi to na 100%! Som na seba pyšná!

Cesto:
- 350 g najemno postrúhanej mrkvy
- 3 PL citrónovej šťavy
- 250 g zmäknutého masla
- 250 g cukru
- 1 balíček vanilkového cukru
- štipka soli
- 6 vajec veľkosti M
- 250 g hladkej múky
- 1 balíček prášku do pečiva
- 250 g mletých mandlí (bez hnedých šupiek)
Krém:
- 600 g krémového syra typu Mascarpone, Philadelphia alebo Lučina
- cca 4-5 lyžíc cukru
Pomarančové želé: (či urobíte želatínovú vrstvu vysokú alebo nízku, je len na vás: ja mám rada veľa želatíny, preto som urobila želatínovú vrstvu až z 2 balíčkov, pokojne však môžete urobiť aj len polovičné z 1 balíčka a teda samozrejme aj polovičného množstva pomarančovej šťavy)
- 2 balíčky číreho tortového želé Dr. Oetker (prípadne 1 balíček číreho a 1 balíček červeného, čo spôsobí, že želatína bude výrazne oranžová a tým bude Rüblitorte vyzerať presne ako originál v nemeckých cukrárňach)
- 250 ml pomarančovej šťavy, prípadne džúsu
- 4 PL cukru

Rúru predhrejte na 170 stupňov. Nastrúhanú mrkvu zmiešajte s citrónovou šťavou. Mixérom zmiešajte dohladka maslo, cukor, vanilkový cukor a soľ. Potom po jednom zapracujte vajcia. Pridajte múku, prášok do pečiva a mandle a všetko mixérom spojte do homogénnej hmoty. Napokon varechou alebo veľkou lyžicou vmiešajte do cesta mrkvu. Cesto vylejte do vymastenej a múkou vysypanej 23 cm kruhovej formy. Vložte formu do rúry a pečte cca 45-55 minút.

Upečené cesto nechajte vychladnúť aspoň hodinu vo forme na pečenie. Potom ho vyklopte na servírovací tanier a nechajte vychladnúť úplne na izbovú teplotu. 

Mixérom dokonale zmiešajte krémový syr a cukor. Množstvo cukru dajte podľa svojej chuti. Tento krém natrite na vrch vychladnutej torty. Vytvorte v strede priehlbinu a kraje nechajte dostatočne vysoké, aby cez ne nepretiekla želatína. 

Želatínu pripravte podľa návodu na obale: do malého hrnca vlejte pomarančovú šťavu, cukor a vsypte oba balíčky želé. Stále miešajte a varte 1 minútu. Nechajte potom želé trochu vychladnúť a nalejte na tortu. Nechajte želé stuhnúť aspoň 10 minúť.

Pečená ryba a červené pyré s chuťou Blízkeho východu

$
0
0
Toto jedlo mi príde byť dosť banálne a mala som dilemu, či vôbec recept uverejňovať. Dostala som zaň ale obrovskú pochvalu, že aká je to dobrota, tak si vravím, že prečo nie :-)

Toto jedlo som podávala s misou listového šalátu s octovou zálievkou a mojim obľúbeným tureckým chlebom pide. Dobrota neskutočná!

Ingrediencie:
- 4 porcie vašej obľúbenej bielomäsej ryby
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ
- olivový olej
- 1 citrón
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 konzerva paradajok alebo 6 paradajok (zbavených šupky - paradajky zalejte vriacou vodou, po 5 minútach sceďte, prepláchnite studenou vodou a paradajky ošúpte)
- 3 hrste červenej šošovice
- 3 veľké múčnaté zemiaky, ošúpené a nakrájané na malé kocky
- 2 PL zmesi korenia harissa (môžete si ju namiešať aj sami, recept nájdete napríklad tu)
- zväzok čerstvého koriandru

Uvarte zemiaky v osolenej vode úplne domäkka. Cibuľu a cesnak nakrájajte nadrobno a opečte ich na olivovom oleji. Pridajte konzervu paradajok alebo nakrájané paradajky a šošovicu. Prisypte harissu, zalejte zmes 2 dcl vody a nechajte variť na miernom ohni.

Rúru predhrejte na 220 stupňov. Rybu umyte, osušte a z oboch strán osoľte a okoreňte. Poukladajte jednotlivé filety na plech alebo pekáčik, polejte ich trochou olivového oleja a rozložte na ne kolieska citróna. Pečte 15-20 minút.

Skontrolujte pyré - premiešajte ho a pridajte trochu vody, pokiaľ je to nutné. Podľa potreby dosoľte alebo dokoreňte. Varte ho, kým nebude šošovica úplne mäkká a nerozpadne sa. Medzitým sceďte dovarené zemiaky. 

Zemiaky primiešajte k šošovici a paradajkám. Zmixujte zmes na pyré alebo ju nechajte nerozmixovanú, ako som to urobila aj ja.

Rozdeľte kašu a rybu na jednotlivé porcie a posypte jedlo nasekaným koriandrom.

Cookies s bielou čokoládou, pomarančom a brusnicami: konečne spoľahlivý recept na skvelé blbuvzdorné cookies

$
0
0

Cookies milujem a vždy som sa snažila nájsť recept na tie správne žuvačkovité. Vyskúšala som už klasické čokoládové, hyperčokoládové, so skaramelizovanými orieškami a čokoládou a aj s čerešňami a bielou čokoládou. Boli skvelé, ale nikdy nedosiahli tú pravú konzistenciu a vzhľad. 

A tak som sa rozhodla vyskúšať nejaké jednoduché cookies z knihy 500 cookies, ktorú som si doniesla ešte pred 3 rokmi z Londýna. Bola som milo prekvapená! Moje cookies konečne vyzerajú a chutia tak, ako majú. Odteraz budem ďalšie cookies pokusy realizovať určite len z tejto knihy. Dobrá kúpa to bola! :-)

Ingrediencie na cca 20 ks: 
- 115 g masla
- 200 g krupicového cukru
- 1 vajce
- 1 ČL vanilkového extraktu
- strúhaná kôra z 1 pomaranča - nemusí byť
- 190 g hladkej múky
- 1/2 ČL sódy bikarbóny
- 1/2 ČL prášku do pečiva
- 1/4 ČL soli
- 50 g ovsených vločiek
- 225 g bielej čokolády nasekanej na kúsky
- 75 g sušených brusníc

Predhrejte rúru na 190 stupňov. V mixéri zmiešajte maslo s cukrom. Pridajte vajíčko, vanilkový extrakt a pomarančovú kôru. Miešajte ďalej, kým sa zmes spojí.

Preosejte suché múku, sódu bikarbónu, prášok do pečiva a soľ a prisypte ich spolu s ovsenými vločkami k maslu s cukrom. Všetko dobre premiešajte. Pridajte čokoládu a brusnice a opať premiešajte.

Na plech vystlaný papierom na pečenie urobte kôpky cesta - na 1 sušienku bude stačiť 1 PL cesta. Medzi jednotlivými kôpkami cesta urobte aspoň 5 cm medzery. Pečte každú várku sušienok cca 8-10 minút. Nepečte ich príliš dlho, pretože nebudú žuvačkovité.

Losos so špargľou na japonský spôsob (superrýchle, superjednoduché a nesmierne chutné)

$
0
0
A opäť je tu môj obľúbený moment, keď narazíte na skvelý recept, o ktorom viete, že sa k nemu budete vracať znova a znova. Skutočne platí, že tie najjednoduchšie veci sú tie najlepšie: toto jedlo sa prakticky skladá len z lososa a špargle a je to obrovský zážitok. Ja, ako čistý špargľofil, som si úplne prišla na svoje. A netreba žiadne pokročilé kuchárske schopnosti a celá príprava trvá cca 15 minút. Úplná paráda.

Inšpirácia z knihy Cornelia Trischberger: Kuchařka pro pohodáře
Ingrediencie na 2 porcie:
- 2 cm kúsok zázvoru
- 4 PL sherry, prípadne pomarančovej šťavy
- 4 PL sójovej omáčky
- 1 PL limetkovej šťavy
- 1 ČL cukru
- 500 g lososa alebo tuniaka alebo mix pol na pol
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- 400 g zelenej špargle (alebo pol na pol špargľa a cuketa - mám to odskúšané a bolo to tiež skvelé)
- 2 PL oleja

Príloha: mne nechýbala žiadna, ale pre señora som urobila ryžu s jarnou cibuľkou... Je to na vás:-)

Zázvor ošúpte a nakrájajte ho na tenké plátky. V miske ho zmiešajte so sherry, sójovou omáčkou, limetkovou šťavou a cukrom. 

Ryby umyte, osušte a nakrájajte na kocky 2 x 2 cm. Kocky osoľte a okoreňte.

Umyte špargľu, odkrojte spodné konce a zvyšok nakrájajte na šikmé 2 cm dlhé valčeky. V panvici rozohrejte jednu lyžicu oleja a opečte na ňom špargľu 4-5 minút. Potom špargľu nasypte do misy bokom.

Na panvici rozohrejte ďalšiu lyžicu oleja a opečte na ňom kocky ryby 3-4 minúty. Počas pečenia rybu aspoň raz obráťte. Napokon prisypte špargľu a prilejte zázvor so sójovou omáčkou a nechajte to variť na panvici ešte 1 minútu. Všetko premiešajte a rozdeľte na porcie.

Osso bucco: talianska klasika

$
0
0

Osso bucco sa pripravuje zo zadného teľacieho stehna, ktoré sa kolmo rozreže na približne 4 centimetrové plátky aj s kosťou (ak nepoznáte, pozrite si tento obrázok). 


Môžete ho samozrejme pripraviť na rôzne spôsoby, ale najčastejšie sa robí podľa klasického starého talianskeho receptu s koreňovou zeleninou, paradajkami a vínom a na záver posypané gremolatou. (Na mojej fotke gremolata bohužiaľ nie je.) A tak som ho tentokrát urobila aj ja. Podávať ho môžete s chrumkavým chlebom, zemiakovou kašou, resp. už som ho videla aj s tagliatellami. Je to na vás.


Ingrediencie pre 4 osoby:
- 1200 g osso bucca (t.j. asi 4 ks osso bucca)
- 2 veľké cibule
- 3 strúčiky cesnaku
- 6 sardelových filiet
- veľká vetvička rozmarínu
- 2 mrkvy
- 3 stonky stonkového zeleru, prípadne cca 100 g kus zelerovej hľuzy
- 1 pór
- 1 konzerva paradajok
- 1 malý paradajkový pretlak
- 300 ml bieleho vína
- olivový olej
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
Gremolata:
- polovica zväzku petržlenovej vňate
- kôra z 1 citróna
- 1 strúčik cesnaku

Mäso umyte a osušte. Okoreňte a osoľte z oboch strán. Cibuľu, cesnak, sardely a rozmarín nasekajte nadrobno. Mrkvu a zeler nakrájajte na malé kocky, pór na kolieska. 

Na sporáku rozohrejte pekáč, v ktorom môžete sprudka opekať mäso a aj ho následne dusiť. (Ak taký nemáte, opečte jednotlivé zložky najskôr na panvici a potom ich premiestnite do hrnca s hrubším dnom.) Na pár lyžiciach oleja potom postupne opečte všetky kúsky mäsa z oboch strán po 2 minúty. Mäso vyberte a odložte zatiaľ bokom. 

Opäť do pekáča prilejte pár lyžíc oleja a opečte na ňom cibuľku s cesnakom do sklovita. Pridajte rozmarín, sardely, mrkvu, pór a zeler. Miešajte a opekajte asi 5 minút. Napokon pridaje mäso, paradajky, pretlak, víno, cca pol lyžičky soli a čierne korenie. Zakryté duste, až kým mäso nebude úplne mäkké - to môže trvať 1-3 hodiny, závisí od toho, či máte mäso z mladého teliatka alebo riadne starej kravy :-D

Pred podávaním si pripravte aj gremolatu: v miske zmiešajte roztlačený cesnak, nastrúhanú citrónovú kôru a nadrobno nasekanú petržlenovú vňať.

Hotové osso bucco rozdeľte na porcie po sypte trochou gremolaty.

Jahodové kocky s kyslou smotanou a chrumkavým cestom a moja prvomájová plameniaková párty

$
0
0
Dnes u nás bolo pár kamarátov, aby sme oslávili príjemný voľný deň. Keďže práve frčí jahodová sezóna, nedalo mi to a upiekla som tento jednoduchý jahodový koláčik.
A ako uvítací drink som urobila iba jednoduché jahody na plameniakových napichovátkach, ktoré som zaliala bowle s príchuťou waldmeister (chutí to strašne dobre ale skutočne vám neviem k tomu nič bližšie povedať, keďže Nemci príchuť waldmeister dávajú do kadečoho, aj do piva, ale u nás sa táto bylina vôbec nepoužíva a vygooglila som len to, že u nás sa to volá lipkavec marinkový).
Plameniakové napichovátka sme mali preto, lebo táto prvomájová párty bola súčasne aj kolaudáciou našej novej vyčačkanej steny v obývačke :-)
Máme totižto v byte strop vysoký 3,3 metra a dajako to zívalo prázdnotou nad tým gaučom. Tak som na internete pohľadala nejaké inšpirácie a predlohy a namaľovala som na plátno obraz plameniakov.
K tomu sme zarámovali ešte 3 ďalšie obrazy: kresbu našich iniciálok A P B (nakreslené podľa predlohy len klasickou čiernou centrofixkou), potom obrovský vzorec ľudského metabolizmu, čo bola señorova učebná pomôcka na výške a ten plagát má pre neho veľkú nostalgickú hodnotu a napokon ceruzkokresbu J. A. Komenského, ktorú som nakreslila ešte ako 16-ročná.
Mimochodom tá ryba na obrázku vyššie, to je náš vankúš-makrela, ktorej sme dali meno Salvatore po señorovom dedovi, čo v preklade znamená spasiteľ.
Tramtadadá!
A teraz už samotný recept:

Chrumkavý základ:
- 1/2 šálky masla, rozpusteného a ochladnutého na izbovú teplotu
- 1/2 šálky hnedého cukru
- 1 a pol šálky hladkej múky
- 1/2 ČL sódy bikarbóny
- 1/2 ČL prášku do pečiva
- 1/4 ČL soli
Jahodová náplň:
- cca 1 a pol vaničky jahôd
- 1 PL kukuričkého škrobu
- cukor podĺa potreby
Krém z kyslej smotany
- 150 ml kyslej smotany
- 1/4 šálky kryštálového cukru
- 1 PL hladkej múky
- 1 vajce
- 1/2 ČL vanilkového extraktu

Pripravte si jahodovú náplň. Najlepšie do odmerky nasypte cca 2 hrste jahôd a zmixujte ich ponorným tyčovým mixérom, aby po zmixovaní mali objem zhruba 250 - 300 ml. Potom vezmite zopár ďalších jahôd a nakrájajte ich na malé kocky a nasypte ich do odmerky k jahodovému pyré tak, aby ste mali 400 jahodovej zmesi. Jahody prelejte do malého hrnca a priveďte ich k varu. Docukrite podľa chuti. V 4 lyžiciach vody v malej miske si rozmiešajte škrob. Keď sa jahody začnú variť, prilejte rozmiešaný škrob a neustále miešajte jahodovú náplň do zhustnutia, t.j. cca 3 minúty. Hotovú jahodovú náplň nechajte vychladnúť bokom.

Rúru predhrejte na 190 stupňov. Pekáčik alebo plech o veľkosti 20x30 cm vysteľte papierom na pečenie. 

V mixéri zmiešajte múku, hnedý cukor, sódu, prášok do pečiva a soľ. Prilejte maslo a mixujte, kým vám nevznikne hrudkovitá sypká zmes. Odložte si cca 3/4 šálky zmesi na posýpku a zvyšok nasypte to pekáčika a rovnomerne cesto utlačte rukou.

Do misy dajte kyslú smotanu, cukor, lyžicu múky, vajce a vanilkový extrakt. Všetko dobre premiešajte metličkou.

Na utlačené cesto v pekáčiku rovnomerne rozlejte jahodovú náplň. Na jahody zas nalejte rovnomerne náplň z kyslej smotany. Celý koláč potom posypte zvyšným cestom, ktoré ste si odložili. Koláč vložte do rúry a pečte 25 minút. Po upečení ho nechajte úplne vychladnúť a potom ho dajte aspoň na 4 hodiny do chladničky.

Šalát zo syra halloumi, špargle, polosušených paradajok a cukety inšpirovaný Ottolenghim

$
0
0

Ottolenghiho knihu ešte zatiaľ nemám ani jednu Našla som ale veľa jeho skvelých receptov online, nechala som sa inšpirovať a pripravila som si takýto skvelý obed! 

Ingrediencie pre 2 osoby:
- 2 malé cukety
- cca 10-20 cherry paradajok, záleží od ich veľkosti
- 250 g špargle (bielej alebo zelenej)
- 1 balíček syra halloumi (t.j. cca 250 g)
- bazalkové pesto
- olivový olej, soľ, čerstvo mleté čierne korenie

Rúru predhrejte na 180 stupňov. Paradajky rozkrojte na polovice a šupkou dole ich poukladajte do menšieho pekáčika alebo na plech. Pokvapkajte ich olivovým olejom, osoľte a okoreňte. Pečte ich cca 30 minút, prípadne viac, kým nebudú napoly usušené. Hotové paradajky vyberte von z rúry a nechajte ich trochu ochladnúť.

Grilovaciu panvicu rozpáľte a nasucho na nej opečte na tenké plátky nakrájanú cuketu. 

Kým budete cuketu opekať vo várkach, priveďte k varu vodu vo väčšom hrnci a osoľte ju. Ak idete použiť bielu špargľu, škrabkou očistite celé stopky a ak idete použiť zelenú, čistite len spodnú tretinu. Odrežte drevnaté spodky zo špargle. Špargľu vložte do vriacej vody a varte ju 3 minúty, ak je zelená a cca 5 minút, ak je biela (dosť záleží od hrúbky bielej špargle). Uvarenú špagľu zlejte.

Keď doopekáte aj posledné plátky cukety, na panvicu rozložte 0,5 cm hrubé plátky syra halloumi. Opekajte ho z každej strany 2 minúty.

Na servírovací tanier alebo misu naukladajte špargľu, cuketu, paradajky a syr halloumi a pokvapkajte ich pestom.

Pečené morčacie stehná v parádnej marináde

$
0
0
V poslednej dobe ma veľmi baví piecť veľké kusy mäsa. Jednak je to veľmi pohodlné - mäso len vložíte do rúry, občas skontrolujete a máte parádne jedlo na niekoľko dní. Taktiež ma to teší preto, lebo konečne mám ten správny pekáč a variť v ňom je jedna radosť.

Stále hľadám nové a nové recepty na pečené močacieho mäsa v celku, pretože na Slovensku si prekvapivo málo ľudí takto doma pripravuje morku, čo je skutočne škoda, pretože je to zdravé diétne biele mäso a príjemná zmena po kurčatách. 

Zatiaľ som verná svojmu osvedčenému receptu na pečené vrchné morčacie stehno s bielym vínom, cesnakom, rozmarínom a citrónovou kôrou, ktorého recept v rôznych formách môžete nájsť tu a tu. Taktiež mi chutili spodné morčacie stehná podľa receptu Dity P s paradajkami a šalotkami. Toto je môj ďalší a veľmi vydarený experiment:

Ingrediencie:
- 4 spodné morčacie stehná
- olivový olej, soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- 1 PL soli
- 2 PL hnedého cukru
- 3 PL kečupu
- 200 ml bieleho vína
- 2 PL balsamicového octa
- 3 PL worčesterovej omáčky
- 1 PL tymiánu

Morčacie stehná umyte a osušte. Zo všetkých strán ich osoľte a okoreňte. V panvici rozohrejte trochu olivového oleja. Každé stehno na panvici opečte sprudka dokopy cca 4 minúty a pritom ho postupne otáčajte, aby sa opieklo zo všetkých strán. Opečené stehná odložte zatiaľ bokom.

Do malého hrnca alebo panvice dajte všetky zvyšné ingrediencie a marinádu varte, kým nezredukujete jej objem na polovicu. Marinádou potom potrite všetky stehná a vložte ich do pekáča. 

Pečte stehná prikryté pri 180 stupňoch cca 1,5 hodiny domäkka. Počas pečenia stehná otáčajte. Nazáver pečte mäso ešte odokryté pri 220 stupňoch 20 minút. Stehná podávajte popolievané marinádou/výpekom, ktorá vám vznikla na dne pekáča.

Králik na bielom víne s kaparami a so špargľovo-zelenofazuľkovou prílohou

$
0
0


Králičie mäso je parádne - absolútne bez tuku a s fantastickou chuťou. Tentokrát som ho urobila parádne na bielom víne s kaparami. Ako prílohu k tomu môžete jesť bagetu, zeleninu na pare... Je to na vás. Ja som uvarila bielu špargľu a fazuľku (ja som mala takú zvlášnu širokú a dlhú odrodu, ale samozrejme môžete použiť aj klasickú zelenú fazuľku) a preliala som ich holandskou omáčkou.

Králika na bielom víne už na mojom blogu nájdete v tejto talianskej verzii s paradajkami a olivami. Nájdete tu aj klasický slovenský recept na králika so slaninou, ktorý odjakživa robievala moja mama. A z králika je taktiež aj skvelá paella!

A teraz už k samotnému receptu:

Inšpirácia z bbc.co.uk
Ingrediencie na králika na víne: 
- 1 králik, naporcovaný
- 6 PL olivového oleja
- 4 strúčiky cesnaku, rozpučené
- lístky z 1 vetvičky rozmarínu, nasekané
- 2 bobkové listy
- 300 ml bieleho vína
- pár lyžíc hladkej múky
- soľ
- 1 cibuľa, nakrájaná polkruhové plátky
- 1 stonka zeleru, nasekaná nadrobno
- 3 PL kapár

Zmiešajte 3 PL oleja, cesnak, rozmarín, bobkové listy a biele víno. Kúsky králika poukladajte do vzduchotesnej nádoby a polejte ich marinádou. Nechajte králika takto odležať cez noc.

Rúru predhrejte na 170 stupňov.

Kúsky králika vyberte z marinády a osušte ich papierom. Každý kúsok osoľte a poprášte múkou. Marinádu nevyhadzujte. Kúsky králika vo várkach postupne sprudka opečte na zvyšnom oleji z každej strany po 2 minúty.

Opečené kúsky mäsa vložte do pekáča a zalejte ich marinádou. Pridajte cibuľu a zeler. Pečte zakryté cca hodinu, kým nebude mäso úplne mäkké. Pridajte kapary a pečte ešte nezakryté cca 20 minúť pri 220 stupňoch. 

Šalát z pečeného marinovaného baklažánu a rukoly

$
0
0

Nateraz máme od tropických horúčav pokoj. Keď však ešte pred pár týždňami sa to v Berlíne nedalo vydržať a 6 dní sme trpeli v 38 stupňovom pekle, vôbec sa mi nechcelo variť zložité jedlá. Jedli sme prakticky len a len šaláty a pili vychladný radler :-) Urobila som vtedy aj tento skvelý šalát, ku ktorému sa ešte určite rada opäť vrátim. Páči sa mi na ňom najviac to, že tým, že jete studený šalát s teplým baklažánom, máte pocit, že jete plnohodnotné a uspokojujúce jedlo. Paráda!

Ingrediencie:
- 2 baklažány
- olivový olej, balsamicový ocot
- soľ, čerstvo mleté čierne korenie
- 5 ČL kapár
- 4 sardelové filety (resp. sardelové očká)
- šťava z 1 citróna
- 4 veľké hrste rukoly, umytej a osušenej

Rúru predhrejte na 180 stupňov. Baklažán nakrájajte na väčšie kocky a kocky nasypte v jednej vrstve na plech vystlaný papierom na pečenie. Pokvapkajte ho olivovým olejom, balsamicom, osoľte a okoreňte. Pečte ho cca 30 minút do zmäknutia a zhnednutia.

Prichystajte si dresing: zmiešajte šťavu z citróna s 5 PL olivového oleja, troškou soli a čerstvo mletého čierneho korenia. Pridajte kapary a nadrobno nasekané sardelové filety.

Tesne pred podávaním zmiešajte rukolu s dresingom a rozdeľte ju na taniere na jednotlivé porcie. Navrch rukoly rozdeľte pečený baklažán.

Kysnutý koláč s tvarohom a čučoriedkami

$
0
0
Tým, že som ďaleko od domova, niekedy mi chýba taká ta banálna klasika. A tak som po sto rokoch upiekla koláč z kysnutého cesta. Kysnuté cesto ma doteraz veľmi nebavilo, ale odkedy ho za mňa miesi Kitchen Aid, je to pre mňa už pohodová záležitosť. Zajtra tento koláč beriem na grilovačku, na ktorú sme pozvaní a dúfam, že bude všetkým chutiť.

Nech vás už čaká tento víkend čokoľvek, želám vám príjemné chvíle! Ja sa okrem grilovačky chystám aj do kina na toľko ospevovaný film Boyhood, tak som zvedavá :-)
Cesto:
- 125 ml mlieka
- 1 a pol PL krupicového cukru
- 1/2 kocky kvasníc
- 100 g hladkej múky
- 150 g polohrubej múky
- štipka soli
- 20 g rozpusteného masla
- 1 žĺtok
Náplň:
- 1 vajce
- 500 g tvarohu
- 5 PL cukru
- 1 vanilkový puding uvarený bez cukru v 200 ml mlieka
- 40 g masla
- 1 PL citrónovej kôry
- 4 hrste čučoriedok

Mlieko zohrejte na izbovú teplotu, pridajte rozdrobené kvasnice a pol lyžice cukru. Kvások nechajte postáť 15 minút. Do veľkej misy nasypte múku, soľ a zvyšnú lyžicu cukru. Prilejte kvások a spracujte cesto. Na záver pridajte maslo, zapracujte ho do cesta a nechajte minimálne hodinu kysnúť v zakrytej nádobe na teplom mieste, kým sa cesto viditeľne nezväčší.

Pripravte si náplň. Do uvareného a ešte horúceho pudingu vmiešajte maslo a miešajte, kým sa rozpustí. Nechajte potom puding vychladnúť na izbovú teplotu. Napokon zmiešajte vajce, tvaroh, cukor, citrónovú kôru a vychladnutý puding. Podľa chuti krém ešte docukrite.

Plech vysteľte papierom na pečenie. Rozvaľkajte naň vykysnuté cesto. Nechajte ho takto rozvaľkané ešte 20 minút kysnúť. Rúru predhrejte na 180 stupňov. 

Na cesto rozotrite tvarohovú náplň a navrch rovnomerne nasypte čučoriedky. Pečte cca 40 minút.

Upečený koláč nechajte vychladnúť a potom ho nechajte stuhnúť cez noc v chladničke.

Skvelé morčacie mäsové guľôčky s mrkvou (vhodné pre nízkouhľohydrátovú alebo paleo diétu)

$
0
0

Keď nerátam občasné niekoľkodňové hriešne zlyhania, od Veľkej noci sa vyhýbam uhľohydrátom. Z mäsa jem len kurča, morku, ryby a občas hovädzie. Bravčové som vylúčila už pred dvoma rokmi. Keď však človek má takéto okresané možnosti, chce to väčšiu fantáziu vo varení. Nebaví ma totižto jesť stále to isté a taktiež viem, že keby som si  jedlo prestala užívať, mala by som väčšiu tendenciu porušiť svoje zásady. 

Preto ma veľmi nadchlo, keď som v obchode objavila mleté morčacie mäso. Ak sa vám ho nepodarí zohnať, môžete si ho poctivo namlieť doma sami. Morčacina je skvelá, pretože má oveľa výraznejšiu chuť ako kura a obsahuje skutočne minimum tuku. Neviem sa jej nabažiť. 

Tieto guľôčky sú snáď tá najjednoduchšia vec, čo môžete z mletého morčacieho urobiť. Len zmiešate všetky ingrediencie a guľôčky upečiete na plechu. Môžete to urobiť aj na panvici, ale to by vyžadovalo zbytočne olej a museli by ste guľôčky otáčať, aby sa rovnomerne prepiekli a to ma neláka :-) Všetky recepty na mäsové guľôčky obsahujú strúhanku, čomu som sa samozrejme chcela vyhnúť. Nahradila som ju preto strúhanou mrkvou, čo urobilo príjemný chuťový i estetický efekt. Mrkvu však samozrejme môžete smelo nahradiť inou strúhanou zeleninou alebo nasekanými orechami či semienkami. 

Ako prílohu som urobila svoj obľúbený šalát z pečeného marinovaného baklažánu a rukoly a pre señora aj jeho nostalgický paraguajský kukuričný nákyp Chipa guazú.

Ingrediencie na guľôčky z 250 g mäsa:
- 250 g mletého morčacieho mäsa
- 1 vajce
- 1 najemno nastrúhaná mrkva
- 2 ČL worcesterskej omáčky
- 1 ČL tymiánu
- 1 ČL oregana
- čerstvo mleté čierne korenie, soľ

Všetky ingrediencie dobre zmiešajte a vyformujte vlhkými rukami guľôčky o veľkosti vlašského orecha. Guľôčky ukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte cca 20 minút pri 180 stupňoch.

České svadobné makové, tvarohové a lekvárové koláčiky

$
0
0



Pred pár týždňami sa mi naskytla možnosť napiecť české svadobné koláčiky na jednu českú svadbu v Berlíne. Vrhla som sa do toho s veľkým odhodlaním. Viem, že české svadobné koláčiky sú buď malé kruhové, alebo také malé plnené batôžteky, alebo plnené batôžteky s ešte dodatočným džemom navrchu. Ja som napiekla takéto malé kruhové. Upiekla som 3 dávky doleuvedeného cesta a vzniklo mi zhruba 230 koláčikov. Teraz sedím a píšem tento príspevok na blog, pretože to je jediná aktivita, ktorú ešte po takom náročnom dni vládzem. Upiecť toľko koláčov je neskutočná fuška! Svadba sa koná už pozajtra, tak dúfam, že ženích s nevestou budú spokojní :-)

Ingrediencie na cca 70 koláčikov o priemere 5 cm:
Cesto:
/recept Romana Vaňka/
- 350 g hladkej múky
- 150 g polohrubej múky
- 175 ml vlažného mlieka
- 30 g čerstvého droždia
- 100 g krupicového cukru
- 90 g rozpusteného masla
- štipka soli
- 1 vajce + 1 na potretie
- práškový cukor na pocukrovanie
Maková náplň na 1 dávku cesta:
- 1 a pol šálky mletého maku
- 1 šálka mlieka
- cukor podľa chuti
- 1 PL mletej škorice alebo ideálne zmesi koria na perník
- 3 PL slivkového lekváru
- 1 panák rumu
Lekvárová náplň na 1 dávku cesta:
- 1 a pol šálky slivkového lekváru
- 1 PL mletej škorice alebo ideálne zmesi koria na perník
Tvarohová náplň na 1 dávku cesta:
- 300 g klasického hrudkovitého tvarohu
- 2 žĺtky
- vanilkový cukor podľa chuti (cca 40 - 60g)
- kôra z 1 citróna
- pol hrste hrozienok, ktoré vopred zalejeme cca 4 lyžicami rumu, aby boli ponorené a necháme ich nabobtnať

Príprava cesta:
1. Vo veľkej mise zmiešajte oba druhy múky a urobte v strede múky priehlbinu. Vlejte do nej dve tretiny mlieka a rozdrobte do neho droždie a pridajte 1 PL cukru. Lyžicou začnite pomaly zo strán vmiešavať do mlieka trochu múky a miešajte, až kým vám nevznikne v priehlbine zmes hustá asi ako cesto na lievance. V tomto momente prestante miešať a nechajte kvasnice pracovať 30 minút. 

2. Potom pridajte do cesta zvyšené ingrediencie: zvyšok mlieka, vajce, soľ, rozpustené maslo a zvyšok cukru. Cesto vymieste ručne alebo robotom pri nízkych otáčkach. Vymiesené cesto prikryte utierkou a nechajte vykysnúť 45 minút. 

3. Cesto rozvaľkajte na plát tenký 3 mm a povykrajujte z neho kolieska. Kolieska porozkladajte na plech vystlaný papierom na pečenie s rozostupom aspoň 1,5 cm. Nechajte kolieska kysnúť ďalších 30 minút. Po pol hodine do koliesok urobte jamku, aby vám ostal cca 5 mm okraj po obvode koláčika. Jamku môžete urobiť napríklad dnom menšieho pohárika. Ak nemáte jasnú predstavu ako na to, pozrite si toto video. Okraje každého koláčika potom potrite rozšľahaným vajíčkom. Do každej jamky napokon nastriekajte náplň cukrárskym vreckom alebo jednoducho kávovou lyžičkou. 

4. Koláčiky pečte cca 10 minút pri 180 stupňoch. Koláčiky ihneď po upečení vyberte z plechu a nechajte ich úplne vychladnúť. Tesne pred podávaním ich pocukrujte. 

Maková náplň:
Všetky ingrediencie zmiešajte a v menšom hrnci priveďte k varu. Za stáleho miešania varte náplň dovtedy, kým sa nevyparí/nevsiakne mlieko a plnka nebude príliš tekutá, t.j. zhruba 5 minút.

Lekvárová náplň:
Zmiešajte lekvár s korením.

Tvarohová náplň:
Zmiešajte tvaroh, žĺtky, cukor a citrónovú kôru. Zlejte rum z hrozienok a pridajte ho do tvarohovej náplne. Po naplnení koláčika tvarohovou plnkou položte na každý koláčik hrozienko. 

    Kalamáre s citrónovo-petržlenovým dresingom, moja prvá focaccia s olivami a feniklovo-redkvičkový šalát

    $
    0
    0


    Prvý krát v živote som sa pokúšala upiecť focacciu a stavila som sa recept z Ihnačákovej knihy Radosť variť. Bola som však dosť sklamaná, absolútne mi nechutila. V budúcnosti ju určite nebudem robiť z klasickej slovenskej múky. Už som si kúpila špeciálnu taliansku múku na focacciu, takže budúci pokus už snáď vyjde podľa mojich predstáv. 

    Focaccia síce neohúrila, ale chuťovo nám to vynahradili kalamáre s citrónovo-petržlenovým dresingom a môj obľúbený feniklovo-redkvičkový šalát s citrónovým dresingom od Jamieho Olivera, ktorý sa skvele hodí ku všetkým morským plodom a rybám. Recept na tento šalát nájdete v jeho myslím úplne prvej kuchárskej knihe Šéfkuchár bez čapice alebo na Internete napríklad tu

    A teraz už k samotným kalamárom:
    - 500 g očistených kalamárov
    - olivový olej
    - čerstvo mleté čierne korenie, jemná morská soľ
    - zväzok petržlenovej vňate
    - kôra a šťava z 1 citróna 
    - 1 malý strúčik cesnak, prelisovaný

    Telo kalamárov pozdĺžne prerežte, aby vám vznikol plát. Potom ostrým nožom narežte mriežkovito celý povrch svaloviny z celej jednej strany. Zárezy robte len úplne jemné, neprerežte svalovinu úplne. Ak si nie ste istí, ako to má vyzerať, pozrite si toto video. Potom narežte mäso na štvorce. Všetky kúsky osoľte a okoreňte. V panvici rozohrejte olivový olej a sprudka opečte kalamáre (radšej na 2-3 krát) cca 4 minúty. Hotové opečené kalamáre dajte do misy spolu s nadrobno nasekanou petržlenovou vňaťou, citrónovou kôrou, šťavou a prelisovaným cesnakom. Pridajte poriadnu dávku olivového oleja a premiešajte.



    Vegetariánske hody: tekvica plnená quinoou, šošovicou a šampiňónmi so syrovou kôrkou

    $
    0
    0
    Už dlho som sa chystala urobiť tekvicu plnenú quinoou, len som čakala, kým príde tekvicová sezóna. Akonáhle som uvidela minulý týždeň v potravinách prvé tekvice, hneď som si jednu priniesla domov. Milujem tekvicu! Toto jedlo môžete jesť len tak samotné alebo ako parádnu prílohu. Možno recept vyzerá komplikovane, ale nenechajte sa zastrašiť - celá príprava trvá len cca 70 minút.

    Mne by sa chuťovo do plnky veľmi hodil na kocky nakrájaný syr feta, ale nedala som ho tam, lebo señor s ním má nejaké nevyjasnené účty. 
    ______________________________
    Ingrediencie:
    - 1 tekvica hokkaido (pokojne môžete použiť samozrejme aj maslovú tekvicu "butternut")
    - tretina šálky šošovice
    - pol šálky quinoy
    - olivový olej
    - 2 cibule (ja som použila červené)
    - 3 strúčiky cesnaku
    - 100 g šampiňónov, len nasucho očistených od hliny papierovou utierkou
    - 1 ČL provensálskych bylín
    - 1 zarovnaná ČL mletej červenej papriky a trocha čili podľa chuti (alebo to rovno môžete nahradiť 1 ČL harissy)
    - 1 ČL soli, čerstvo mleté čierne korenie
    - 4 PL nasekaných pečených paprík (dajú sa kúpiť už hotové nakladané v oleji, napr. v Mark&Spencer), prípadne nasekaných sušených paradajok nakladaných v oleji
    - hrsť čiernych olív, poprekrajovaných na polovice
    - 5 PL nadrobno nasekanej petržlenovej vňate
    - 2 menšie hrste strúhaného syra podľa vlastného výberu, ja som použila naozaj skvelý vyzretý cheddar

    Rúru predhrejte na 200 stupňov. Tekvicu rozrežte pozdĺžne na polovice. Vydlabte penovité vnútro. Do hlbokého plechu položte obe polovice rezom dole. Do plechu nalejte 2 cm stĺpec vody, ktorá zabráni vysušeniu tekvice počas pečenia. Tekvicu vložte do rúry a pečte cca 40-50 minút (záleží od veľkosti a typu tekvice), kým nebude mäkká.

    Zatiaľ uvarte všetky typy zŕn, ktoré chcete použiť do náplne tekvice. V prípade, že máte šošovicu a quinou ako ja, tak si prichystajte dva malé hrnce. Šošovicu varte 20 minút. Quinou najskôr v cedníku obarte vriacou vodou, aby ste ju zbavili horkosti a potom varte v druhom hrnci cca 15-20 minút. Obe uvarené zrná po dovarení sceďte a odložte bokom.

    Na panvici rozpáľte olivový olej a opečte na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Cca po 4 minútach pridajte na kúsky nakrájané šampiňóny. Miešajte a opekajte ďalších 5 minút. Na záver pridajte provensálske byliny, červenú mletú papriku, čili, soľ a korenie a dobre premiešajte so šampiňónmi.

    Všetky typy zŕn, okorenené šampiňóny s cibuľkou, pečené papriky, olivy a petržlenovú vňať pridajte do veľkej misy.

    Upečenú tekvicu vyberte z plechu. Teplotu v rúre zosilnite na 220 stupňov alebo prepnite na funkciu grilu. Vydlabte upečenú dužinu tak, aby po obvode ostala ešte 2 cm vrstva dužiny. Vydlabanú dužinu pridajte k plnke a dobre premiešajte. Z plechu vylejte vodu a vráťte do neho naspäť polovice tekvice. Naplňte ich plnkou a posypte nastrúhaným syrom. Vložte do rúry a pečte cca 10 minút, kým syr nezozlatne. 

    Zdravé a nesmierne chutné figové flapjacks so zmesou sušeného ovocia a orechov

    $
    0
    0
    Milujem flapjacks, odkedy som ich dávnejšie objavila pod značkou Blackfriars v slovenských DM drogériách. V nemecku som ich nikde nevedela zohnať a preto keď som prednedávnom natrafila na recept na zdravú verziu flapjacks, bolo mi jasné, že ich musím doma upiecť. Flapjacks si môžete dať na raňajky alebo ako ja - zabaliť ako perfektnú desiatu alebo olovrant so sebou.

    Flapjacks obsahujú veľké množstvo ovsených vločiek, ktoré sú skvelým zdrojom vlákniny, železa, zinku a vitamínu B. Orechy a sušené ovocie robia tieto flapjacks samozrejme kalorickejšie, ale všetko sú to tiež zároveň skvelé zdroje živín. Priznám sa, že som bola presvedčená, že sušené ovocie neobsahuje ani zďaleka toľko prospešných látok ako jeho čerstvá verzia. O to viac som bola prekvapená, keď som sa dočítala, že je to blud a napríklad údajne marhule sú výživnejšie sušené ako čerstvé. 

    Tieto moje flapjacks drží pohromade "lepidlo" z fíg rozvarených v troche vody, medu a kokosového oleja. Trošku sa mi rozpadali, preto som presvedčená, že nabudúce do nich dám tohto "lepidla" o niečo viac a taktiež časť vločiek nahradím drvenými vločkami. Recept, ktorý vám napíšem o pár riadkov nižšie, bude už upravený tak, aby to nabudúce mne a aj vám vyšlo na jednotku. 

    Ak neviete, čo sú to flapjacks, tak tu je malé náučné okienko:
    Tyčinky/koláče flapjack majú pôvod v Británii. (Nepleťte si to - v americkej angličtine sa pod pojmom flapjack rozumie hrubá palacinka.) Tradične sa krájali na trojuholníky, piekli sa len zo štyroch ingrediencií: ovsené vločky, hnedý cukor, zlatý sirup a maslo, prípadne sa do nich pridalo sušené ovocie alebo orechy. Kupované flapjack sa dajú nájsť v rôznych variantách: s čokoládou, ovocím, orechami, kúskami karamelu, jogurtom, džemom a pod. V súčasnosti sa v rámci snahy jesť zdravšie robia verzie s nižšou energetickou hodnotou - cukor a zlatý sirup sa nahrádzajú medom alebo napríklad sirupom z agáve a maslo sa nahrádza napríklad kokosovým olejom.
    _________________________
    Ingrediencie:
    - 200 g sušených fíg, nasekaných nadrobno
    - 75 g kokosového oleja, prípadne masla
    - 5 PL medu alebo sirupu z agáve
    - 150 g ovsených vločiek
    - 150 g drvených/jemných ovsených vločiek
    - 100 g sušených brusníc, nasekaných
    - 85 g sušených marhulí, nasekaných
    - 75 g zmesi orechov, nasekaných

    Rúru predhrejte na 180 stupňov. Plech alebo pekáčik o veľkosti 20 x 20 cm vysteľte papierom na pečenie. V malom hrnci priveďte k varu 200 ml vody a nasekané figy. Pomaly varte 5 minút. Potom figy dajte preč z ohňa a úplne ich rozmixujte ponorným mixérom na pastu. 

    Hrniec vráťte späť na sporák, pridajte med a tuk. Priveďte k varu a za stáleho miešania varte ešte 1 minútu. 

    Vo veľkej mise zmiešajte ovsené vločky, zvyšné nasekané ovocie a orechy. (Ovocie určite určite nasekajte, pretože nasekaním vám vznikne množstvo malých lepkavých kúskov ovocia, ktoré pomôžu flapjacks držať pohromade.) Prilejte figy s medom a tukom a všetko dôkladne zmiešajte. Vysypte obsah misy do pekáčika a trochu utlačte celú zmes prstami. (Ak náhodou je váš plech/pekáčik väčší, utlačte ich len do rozmeru 20 x 20 cm, nebojte sa, neroztečú sa. Kebyže ich urobíte na väčší plech a necháte ich v tenšej vrstve ako som to urobila ja, budú sa vám tak škaredo drobiť ako mne.) Plech vložte do rúry a pečte 25-30 minút. Po vychladnutí nakrájajte flapjacks na porcie.

    Thajské morčacie guľôčky s kokosovo-arašidovou omáčkou, ryžovými rezancami a baby bok choi

    $
    0
    0


    Ako veľký fanúšik ázijskej kuchyne som sa snažila nalákať na Áziu aj samotného señora. Nekonvertoval úplne :-D, napríklad na také sushi alebo kórejskú kuchyňu sa mi ho ešte nepodarilo ukecať. Čo sa ale týka čínskej, thajskej a vietnamskej, zdieľa nadšenie so mnou. Našťastie je v Berlíne obrovské množstvo thajských a vietnamských reštaurácií, ktoré milujeme. Tieto jedlá som si však vždy vychutnávala len mimo domu; nemala som odvahu pustiť sa do domácej výroby. 

    Napokon som však natrafila na veľa lákavých thajských receptov a povedala som si, že keď som zvládla indickú kuchyňu, zvládnem snáď aj Thajsko. Poctivo som si pozháňala všetky ingrediencie a šla som do toho. Vybrala som si tento recept, pretože hľadám stále nové variácie na moje obľúbené morčacie a súčasne kvôli omáčke z kokosového mlieka, červenej karí pasty a arašidov, ktorú som už poznala z reštaurácií a zamilovala som si ju. Celý čas som sa dosť bála, že čo z toho vznikne, ale keď som uvarila omáčku a ochutnala, bolo to presne to, čo som očakávala a už ju nebolo ani treba nijako ďalej dochucovať. 

    Mäso v mäsových guľôčkach samozrejme môžete nahradiť aj iným vhodným typom. Do mäsových guľôčok už viac nedávam strúhanku, odkedy som zistila, že sa dá rovnako nahradiť nastrúhanou zeleninou bez ujmy na ich kompaktnosti alebo chuti. V tomto recepte je súčasť guľôčok nastrúhaná cuketa, ale už som robila aj s mrkvou
    ________________________
    Mäsové guľôčky:
    - 1 kg mletého morčacieho mäsa
    - 1 najemno nastrúhaná cuketa (taká veľká cuketa, aby ste ňou v nastrúhanom stave mohli naplniť zhruba 1 šálku)
    - 3 ČL rybacej omáčky
    - 3 jarné cibuľky nakrájané úplne na jemnučké kolieska
    - cca 10 nasekaných bazalkových lístkov
    - 2 PL nastrúhaného zázvoru
    - 2 prepučené strúčiky cesnaku
    - 1 PL červenej karí pasty (ak ju nezoženiete v oddelení s ázijskými potravinami, teoreticky si ju môžete namiešať doma)
    - čili podľa chuti
    - prípadne soľ podľa chuti (ale opatrne, rybacia omáčka je dosť slaná sama o sebe)
    - olej
    Omáčka:
    - 1 a pol konzervy kokosového mlieka, t.j. 600 ml
    - 3 PL paradajkového pretlaku
    - 1 PL rybacej omáčky
    - 1 kopcovitá PL nastrúhaného zázvoru
    - pol šálky arašidového masla
    - čili podľa chuti
    - 5-6 limetkových lístkov kaffir (ja som vynechala)
    - šťava z 1 limetky
    - 1 hviezdička anízu
    - 1 ČL cukru
    Príloha:
    - široké ryžové rezance, prípadne ryža
    - olej, aby sa rezance nezlepili - ja som použila avokádový
    - bok choi, prípadne pak choi (ja som kúpila v ázijskom supermarkete prekrásne baby bok choi, odporúčam!)
    - čerstvý nasekaný koriander - ja som tentokrát vynechala

    Z nastrúhanej cukety rukami vyžmýkajte vodu. V mise dôkladne zmiešajte všetky ingrediencie na mäsové guľôčky. Rukami vyformujte guľôčky o veľkosti vlašského orecha. Na panvici rozpáľte olej a postupne vo várkach rýchlo opečte mäsové guľky zo všetkých strán. Na povrchu opečené a vnútri ešte surové guľky nasypte do pekáča alebo zapekacej misy. 

    Rúru predhrejte na 220 stupňov. Do hrnca pridajte všetky ingrediencie na omáčku a priveďte k varu. Varte len pár minút - len aby sa roztopil kokosový tuk z kokosového mlieka a aby sa rozpustilo arašidové maslo. Omáčku dochuťte podľa potreby a zalejte ňou mäsové guľôčky. Zapekaciu misu/pekáč vložte do rúry a pečte cca 20 minút - pokým bude mäso tepelne opravené.

    Ryžové rezance pripravte podľa návodu na obale. Rýchlo ich sceďte, trochu prepláchnite a priemiešajte so štedrou dávkou oleja, pretože inak sa vám zlepia. Môžete ich posypať čerstvým nasekaným koriandrom.

    Baby bok choi pozdĺžne prerežte a tesne pred podávaním vsypte do veľkého hrnca s vriacou slanou vodou a varte 1 minútu. Hneď sceďte a podávajte.

      Avokádovo-banánovo-čokoládový akožepuding

      $
      0
      0

      Takéto pseudopudingy isto poznáte z blogov s vegánskymi receptami. Ja rozhodne nie som vegánka. Keď už tak, tak ma to skôr ťahá do paleo/keto. Vždy som ale chcela vyskúšať tieto netradičné dezerty, pretože ma na nich láka to, že sú zo samých skvelých surovín. Od tohto pudingu som čakala, že bude chutný, pretože do neho šli samé chutné ingrediencie. Nečakala som však, že bude AŽ TAKÝ ÚŽASNÝ!!! Určite si ho budem robiť častejšie. Maximálne ma uspokojuje, pretože chutí hyperčokoládovo a taktiež si pri ňom ukojím svoje avokádofilné potreby!
      ____________________________________________
      Ingrediencie na 2 porcie:
      (Ja som tento puding nerobila vo vegánskej verzii, takže som nedávala žiadne mandľové mlieko, ale normálne kravské a nepoužila som sirup z agáve, ale normálny med. Ak máte potrebu mať to stoj čo stoj vegánske, tak smelo do toho.)
      - 2 avokáda, očistené a nakrájané na kúsky
      - 1 veľký zrelý banán, olúpaný a nakrájaný na kúsky
      - 100 ml mlieka
      - 3-4 PL kakaa (podľa toho, ako veľmi čokoládové to chcete)
      - 2 PL medu
      - 1 ČL vanilkového extraktu
      - 1/2 ČL mletej škorice
      - štipka soli

      - nasekané lieskovce na ozdobu (nemusí byť)

      Všetky ingrediencie vložte do mixéra a zmixujte úplne do chladka. Rozdeľte puding do misiek alebo pohárov, ozdobte napríklad lieskovcami a nechajte vychladiť v chladničke.

      Pečené paradajky s grilovanou polentou a crème fraîche

      $
      0
      0
      Natrafili sme so señorom na reláciu Gordona Ramsaya Home Cooking a v jednom z dielov robil Gordon úžasné raňajky z grilovanej polenty, pečených paradajok a hustej kozej smotany. Nikde však neuviedol presné množstvá jednotlivých ingrediencií a nikde ani na internete som nenašla oficiálny prepis receptu, iba podobné kópie. Dovolila som si preto dať tento recept dokopy, aby ste aj vy mohli ochutnať takú dobrotu! Keďže nič ako "goat curd" sa u nás nedá zohnať, nahradila som ho crème fraîche.

      Sú to v princípe veľmi jednoduché chute a nemala som žiadne premrštené očakávania, ale celé to na moje prekvapenie chutilo absolútne božsky a určite sa k tomuto jedlu ešte vrátime! A rozhodne to nemusí byť len k raňajkám - podľa mňa je to tiež výborná večera.
      _______________________________
      Ingrediencie na 3 porcie:
      - 1 šálka polenty
      - 4 rovnaké šálky vody
      - 1 ČL soli
      - olivový olej
      - 3 veľké hrste cherry paradajok, ideálne aj s vetvičkou :-)
      - 3 strúčiky cesnaku
      - čerstvo mleté čierne korenie
      - 1 PL cukru
      - 1 ČL čerstvých lístkov tymiánu
      - 1 PL balsamicového "glaze" (balsamicová redukcia), prípadne balsamicového octa
      - 1 šálka crème fraîche

      Najskôr si uvarte polentu v 4 šálkach vody a lyžičke soli. Ak neviete ako na to, skvele vám k tomu pomôže toto video.

      Uvarenú polentu vylejte do menšieho pekáčika vytretého troškou oleja. Vrstva polenty v pekáčiku by mala byť cca 2 cm. Uhlaďte povrch polenty, nechajte ju úplne vychladnúť a potom tuhnúť aspoň hodinu v chladničke. 

      Cca 25 minút pred podávaním predhrejte rúru na 180 stupňov. Na plech alebo menší pekáčik rozložte paradajky. Do každej paradajky trochu pichnite nožom, inak počas pečenia vybuchne. Cesnak nakrájajte na plátky alebo rozdrvte. Pokvapkajte paradajky olivovým olejom, posoľte, pokoreňte a posypte cukrom, cesnakom a tymiánom. Na každú paradajku dajte kvapku balsamicovej redukcie, vložte plech do rúry a pečte 15 minút. 

      Zatiaľ vyklopte a rozkrojte polentu na 6 kúskov a každý kúsok ogrilujte z oboch strán po 4-5 minút. Ak nemáte gril, tak to urobte na panvici v 2-3 várkach ako ja. 

      Kúsky polenty a cherry paradajky rozdeľte na porcie. Rozdeľte na ne kopčeky crème fraîche a môžete podávať. 
      Viewing all 191 articles
      Browse latest View live